Jump to content

ΝΕQ6 PRO GOTO Sky-Scan! VC200L VIXEN/ MAKSUTOV 90SP


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για οδήγηση χρησιποιώ το MAKSUTOV 90SP

Και λεω να το αλλαξω με αυτό ORION SHORT TUBE 80

http://www.aktistar.com/

Ο λόγος δυσκολέυωμαι να βρω το αστέρι να το Βάλω στο κεντρο

Νομίζω οι περισσότεροι χρησιμοποιούμε διοπτρικά μεσαίας εστιακης αποστασης γυρω στα 400

Ένας φακος 135mm Που είναι για φωτογραφηκή μηχανή μπορει να δώσει την εικόνα στην καμερα για την Οδήγηση η δεν θα κανει καλή δουλεια.

Επειδή έχω μία καλή στήριξη και ένα συγκεκριμένο οπτικό σωλήνα θελω να βάλω το Σωστό οδηγητικό οπτικό σωλήνα που να κάνει σωστή Δουλεια

Δεν προκειται να φωτογραφήζουμε αρα δεν μας ενδιαφέρουν τα οπτικά του Οδηγητικού στην ποιότητα αλλα τα οπτικά χαρακτηριστηκά στα οποία χρειάζομαι την Γνώμη σας.

θέλω αρκετες Γνώμες αν μπορείτε και έχετε όρεξη για γράψιμο.

Ευχαρηστώ.

Το Μακξτουτοφ το έχω για την Σελήνη μόνο και δίνει Πολυ καλλες Εικόνες και είναι πολυ μεταφορικο

Το έχω μαζί μου μαζί με ένα τρίποδα και φωτ.κεφαλη και Προσοφθάλμια για παρατήρηση έξω η μέσα απο την πόλη.

Και η Παρατήρηση και η φωτογράφηση είναι το ίδιο ωραία με διαφορες μεταξύ τους.

 

485399817_DSC03558-.thumb.JPG.8c6a765334b6314437050fae08bb7d41.JPG

Τι Λέτε?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρηστο, το 90ρακι το Μαξουτοφ, να το χρησιμοποιησεις και στους πλανητες. Τα Μαξουτοφ ειναι γενικα καλυτερα απο τα αλλα καταδιοπτρικα τοσο στη σεληνη οσο και στους πλανητες. Το ED80, ειναι πλεον μπεστ σελλερ απο τα μικρα διοπτρικα στον τομεα της απεικονισης ευρεος πεδιου. Στον τομεα της οδηγησης, θα βρισκεις αστερι ο,τι και να γινει, γιατι ειναι μικρο, αρα εχει τεραστιο πεδιο.

Γενικα, ειναι πολυ καλη κινηση η επιλογη αυτου του τηλεσκοπιου. Πιστευω ομως οτι πρεπει να κρατησεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το 90αρι, εαν ο πλανητικος και σεληνιακος τομεας παρατηρησης σου κεντριζει το ενδιαφερον.

Εγω για παραδειγμα ειχα το ETX 90 (που οπως θα γνωριζεις ειναι και αυτο Μαξουτοφ), αλλα επειδη με ενδιεφερε ο βαθυς ουρανος και οχι η πλανητικη, το εδωσα.

Τωρα, ο,τι επιλεξεις εσυ. Απλα εγω κατεθεσα την προσωπικη μου αποψη.

Στο σύμπαν τίποτα δεν υπάρχει τυχαία, και τίποτα από ό,τι υπάρχει δεν είναι τυχαία μοναδικό
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 90αρι το έχω για παρατήρηση Σελήνης με τους Γνωστους-Φίλους.

Έχω παρέα που την φωνάζω να βλέπουν εδω απο τηνν πολη αν και δεν μπαίνουν στο χομπι έρχονται και βλέπουν ότιδήποτε ανήκει στην Οπτική Παρατήρηση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρήστο καλησπέρα.

Εκείνο το SW80 που έλεγες προφανώς δεν το έχεις πια.

Δεν ξέρω από φωτογράφιση αλλά σκέφτομαι πως το Orion ST80 είναι 400mm, ενώ το SW Mak 90 είναι 1250mm. Αν όμως βάλεις ένα Focal Reducer 0.5x (περίπου 35 ευρώ από Νομικό ή Astroshop ή Telescope Service, έχω ένα και μου αρέσει) τότε γίνεται 625mm, σχεδόν όσα έχει το SW80 και 50% μόνο μεγαλύτερο του ST80. Διπλάσιο πεδίο με λίγα χρήματα (το ένα τρίτο του Orion) και αξιοποιώντας έναν καλύτερο σωλήνα, χώρια που είναι ήδη προσαρμοσμένος- μην πάει τζάμπα ο κόπος σου.

Αν σε ικανοποιεί και ποιοτικά τραβάς και φωτογραφία με το Mak με αυτό (η καμπύλωση του πεδίου δεν σε πειράζει καθόλου για οδήγηση νομίζω).

Να σε ρωτήσω τώρα εγώ κάτι: με τι κεφαλή έχεις βάλει το SW Mak90 πάνω στο Vixen, που την πήρες και πόσο;

Χαιρετώ.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρηστο νομιζω πως πρεπει να εξετασεις και τη ελαστικοτητα του συστηματος που εχεις φτιαξει.

Ολα αυτα τα αντικειμενα, και ο τροπος που στηριζονται ενδεχομενως να σου δημιουργουν ταλαντωσεις και "κακη συμπεριφορα" στην οδηγηση.

Εγω θα κρατουσα το Maksutov (εαν η οδηγητικη καμερα συνεργαζεται καλα με αυτον τον "αργο" σωληνα), και θα τον αναρτουσα στο φωτογραφικο τηλεσκοπιο με δακτυλιδια, ωστε να εχω και στιβαροτητα, και ευκολια στην ευρεση καταλληλου αστερα για οδηγηση.

Εγω εχω φτιαξει κατι αντιστοιχο,

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=9646

και νομιζω πως με λιγη μελετη, και εσυ θα μπορουσες να προσαρμωσεις κατι στον σωληνα του 8αριου σου.

Χαιρετω για την ωρα,

Κωστας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το δικό σου είναι πιο βολικό στο να του Προσαρμόσεις το οδηγητικό και κάνεις την Οδήγηση

Έκανες Καλή Κατασκευή Μπράβο σου

Όντως έχει μία πολυ λίγη Ταλάντευση

Αλλα το πρόβλημα είναι ο εστιακος λόγος 1250/f13.5

To οπτικό πεδίο είναι μικρό σαν να έχεις μια καλή μεγάνθυση στην σελήνη και να βλεπεις πολλους Κρατήρες κάνει πολύ μεγάλη μεγένθυση και θα πάρω ένα διοπτρικό εστιακης απόστασης στα 400 περίπου.

Και ευχαρηστώ.

 

 

kkokkolis

Απο Ότι Κατάλαβα λες για αυτο που κρατάει το μακ90 με το vixen Ενωμένα μαζί.

Την Πήρα Απο το πλανητάριο εδώ και κανα 1,5 χρόνο και είναι υπερ αντωχης

Μου έπεσε απο τον 2 όροφο κάτω και δεν έπαθε τιποτα ουτε χτυπηματα ειναι πολυ καλα κατασκευασμένη και αντέχει να κρατήσει το μακ 2,5 κιλων έχει όριο τα 4,5 κιλα

Αυτή είναι

https://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1357#related

 

 

kkokkolis

Εκείνο το SW80 που έλεγες προφανώς δεν το έχεις πια.

Απαντηση

Δυστηχως Όχι αν και το είχα αναφέρει σε ενα ποστ για παρατήρηση απο μερος της χαλκιδικης -Ουρανούπολη για την Απόδοσή του σε σκοτινό ουρανό και την εικόνα που δίνει.

Καποια μερα θα το ξανααγοράσω χωρις να ειναι Σίγουρο ομως.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης