Jump to content

Αμάξι,Ιντσες & Truss


Adomingo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχω σε καμία περίπτωση wagon(αλλά ένα ford focus) και ναι,δεν διατίθεμαι να δόσω στην παρούσα φάση,τόσα όσα να πάρω κάτι τόσο ιδιαίτερο.Η υπέρβαση μου(σε θέμα χώρου και οικονομικά) θα ήταν να πάρω το 12άρι και να κρατηθώ εκεί παραπάνω σε σχέση απ'ότι ένα δεκάρι.Σκέφτηκα.

Γιατί: Οπως είπα τα κριτήρια μου βασίζονται πάνω στις γνώσεις μου. Μην έχοντας συναντήσει τα παραπάνω προβλήματα ή αντιληθφεί το πόσο μπορεί να επιρρεάσει το καθένα από αυτά, μάλλον δεν θα εκτιμούσα καν τις ιδιότητες ενώς τέτοιου τηλεσκοπίου/βάσης και θα έκανα ένα άλμα "εμπειρίας".

 

Αντιλαμβάνομαι την ποικιλία,την ποιοτική διαφορά και τις προτιμήσεις του καθενός μέσα απ'τις προτάσεις σας. Δεν έχω αλλάξει πορεία γιατί συνεχίζω να διαπιστώνω πως για το επίπεδο μου τα flextube με τα όσα τους +/- είναι τα κατάληλα για μένα. Θα δω το 12άρι, θα μετρήσω και τις αποστάσεις μέσα αμάξι. θα "ζυγίσω" όσο καλύτερα μπορώ,μαζί με το ενδεχόμενο του να "πεσω" στις 10",και φυσικά το όλο θέμα της μεταφορικότητας ...ωστε τελικά να αποφασίσω!

 

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την πρόταση Τάσο! Είνσι πραγματικά βοήθεια! Σίγουρα θα το κανονίσουμε!

 

υγ: αν αποφασίσω σε κάποιο σημείο να αλλάξω την βάση(του Flextube),με μία της Orion..είναι εφικτό ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

υγ: αν αποφασίσω σε κάποιο σημείο να αλλάξω την βάση(του Flextube),με μία της Orion..είναι εφικτό ?

 

Είναι μια πολύ ωραία ιδέα που κάποιοι την έχουμε ήδη σκεφτεί αλλά δεν έχουμε βρει τρόπο να την πραγματοποιήσουμε. Το μελανό σημείο στο flextube ΕΙΝΑΙ Η ΒΑΣΗ, αν είχε μικρότερη σε όγκο βάση θα ήταν πολύ ανώτερη λύση γενικά. Μόνο με πατέντα και ιδιοκατασκευή το βλέπω να γίνεται μέχρι στιγμής.

 

Οπότε, μέτρα τα πάντα από το Focus, πλάτη ύψη και μήκη των χώρων μεταφοράς και έλα από το σπίτι να μετρήσεις όλες τις διαστάσεις του 12" Flex, να το σηκώσεις το κάθε κομμάτι ξεχωριστά, να πάρει μια άποψη και η μέση σου :D και να συζητήσουμε όλες τις απορίες σου.

Ειλικρινά είμαι πάντα πρόθυμος για μια τέτοια βοήθεια. Το έχω στημένο στο σαλόνι τελευταία και πειραματίζομαι σε κάποια θέματα της ευθυγράμμισης του δευτερεύοντος κατόπτρου, οπότε είναι και έτοιμο για τα πάντα.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν νομίζω, πάντως, πως θα κρατήσεις λιγότερο το 10". Ελάχιστα αντικείμενα που φαίνονται με το 12" δεν φαίνονται και με το 10". Και αυτά είναι faint-fuzzies. Πιστεύω πως πρέπει να υπολογίσεις τα ζητήματα της μεταφοράς. Το 10άρι το είδες, το έχει και στο πλανητάριο στημένο αν θέλεις να μετρήσεις. Δές και το 12άρι του Τάσου και αποφάσισε. :-({|=
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι μια πολύ ωραία ιδέα που κάποιοι την έχουμε ήδη σκεφτεί αλλά δεν έχουμε βρει τρόπο να την πραγματοποιήσουμε. Το μελανό σημείο στο flextube ΕΙΝΑΙ Η ΒΑΣΗ, αν είχε μικρότερη σε όγκο βάση θα ήταν πολύ ανώτερη λύση γενικά. Μόνο με πατέντα και ιδιοκατασκευή το βλέπω να γίνεται μέχρι στιγμής.

 

Κατάλαβα! Παρόλα αυτά,το "απαγορευτικό" το δίνει στην προκειμένη..το ότι είναι truss ο σωλήνας, ή το μέγεθος του? Δεν ισσοροπει για κάποιο λόγο, ή δεν χωράει?

 

 

Ειλικρινά είμαι πάντα πρόθυμος για μια τέτοια βοήθεια. Το έχω στημένο στο σαλόνι τελευταία και πειραματίζομαι σε κάποια θέματα της ευθυγράμμισης του δευτερεύοντος κατόπτρου, οπότε είναι και έτοιμο για τα πάντα.

 

Υπέρ-ευχαριστώ!

 

Δεν νομίζω, πάντως, πως θα κρατήσεις λιγότερο το 10". Ελάχιστα αντικείμενα που φαίνονται με το 12" δεν φαίνονται και με το 10". Και αυτά είναι faint-fuzzies. Πιστεύω πως πρέπει να υπολογίσεις τα ζητήματα της μεταφοράς. Το 10άρι το είδες, το έχει και στο πλανητάριο στημένο αν θέλεις να μετρήσεις. Δές και το 12άρι του Τάσου και αποφάσισε. :-({|=

 

Θα το κάνω :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι μια πολύ ωραία ιδέα που κάποιοι την έχουμε ήδη σκεφτεί αλλά δεν έχουμε βρει τρόπο να την πραγματοποιήσουμε. Το μελανό σημείο στο flextube ΕΙΝΑΙ Η ΒΑΣΗ, αν είχε μικρότερη σε όγκο βάση θα ήταν πολύ ανώτερη λύση γενικά. Μόνο με πατέντα και ιδιοκατασκευή το βλέπω να γίνεται μέχρι στιγμής.

 

Κατάλαβα! Παρόλα αυτά,το "απαγορευτικό" το δίνει στην προκειμένη..το ότι είναι truss ο σωλήνας, ή το μέγεθος του? Δεν ισσοροπει για κάποιο λόγο, ή δεν χωράει?

 

Καταρχήν, για να χρησιμοποιούμε και τους σωστούς όρους, όλα αυτά τα τηλεσκόπια σαν το flextube με 3 πόλους δεν είναι truss, λέγονται collapsible (συμπτυσσόμενα) ή αλλιώς Νευτώνεια με σταθερούς πόλους οι οποίοι ονομάζονται struts. Trusses είναι τα κομμάτια του μεταλλικού σκελετού που σχηματίζουν ΤΡΙΓΩΝΟ, όπως στα Obsession και στο Lightbridge.

 

Το απαγορευτικό νομίζω πως είναι πρώτα τα side bearings τα οποία δεν μπαίνουν όπως είναι τώρα στην Orion Optics βάση και μετά το βάρος υποθέτω. Κοίτα δεν έχει δοκιμαστεί από κανέναν αλλά και οπτικά να τα δεις, δεν ταιριάζουν να μπουν τα πλαϊνά κομμάτια στην ΟΟ βάση. Πρέπει 99,9% να γίνει πατέντα κάποιου είδους. Δεν ξέρω πως θα συμπεριφερθεί καθώς λόγω αυξημένου βάρους (αλλά και μήκους! Είναι f/5 το flex!) ενδεχομένως να ζυγίζεται διαφορετικά, και μπορεί να χρειάζεται τελικά πιο στιβαρή βάση.

 

Δηλαδή φαντάζομαι ότι όσο μεγαλώνει το βάρος θες και πιο στιβαρή στήριξη. Ναι μεν είναι ελαφρύτερη και απείρως βολικότερη του ΟΟ η βάση, αλλά είναι και το ίδιο το Orion πιο ελαφρύ. Αυτό τουλάχιστον μου λέει η κοινή λογική. Ο σωλήνας στο 12" flex ζυγίζει 20 κιλά...για μένα θεωρώ ότι είναι μια χαρά και τα σηκώνω άνετα, με σωστό τρόπο χωρίς να διαμαρτύρεται ποτέ η μέση μου. Άλλος το θεωρεί βαρύ...μια δοκιμή θα σε πείσει! :cheesy:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και λέω να το γράψω-να μην το γράψω(?)! το φαντάστηκα ότι θα υπήρχε κάποια διαφορετική ονομασία,αλλά δεν έδωσα σημασία! O:) ευχαριστώ!

 

ΟΚ, ήθελα απλά να καταλάβω αν έχει εντοπιστεί το πρόβλημα. Ισως κάμια στιγμή έρθει κι ο πειραματισμός!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το είδα,το θαύμασα και το εκτίμησα. Ο λόγος που σκέφτομαι τόσο σοβαρά το 12άρι είναι γιατί ξέρω πως οι πιθανότητες να με καλύψει για περισσότερο χρόνο είναι πολλές.Κι είναι πραγματικά διαφορετικό να δώσω τώρα 600e,και μετά από δύο χρόνια άλλα 1000e ενώ θα ήταν μπορούσε να κρατήσει όλο το για τα επόμενα 4χρόνια -ή και πάντα,δεν ξέρω.

 

 

Ακριβώς το ίδιο σκέφτηκα και εγώ. Και πήρα το 12αρι.

 

Τον ονομάζω King-Kong. Και είναι αρσενικός, όχι ουδέτερο και σε καμιά περίπτωση θυληκό. Σε αυτοκίνητο μαζί του ξέχνα το τρίτο άτομο (έχω μεγάλο πολυμορφικό).

 

Είναι πολύ όμορφος. Το φως του σίγουρα δυνατό, εμφανές σε σχέση με το 10αρι. Παρόλα αυτά δεν αντισταθμίζει τη διαφορά όγκου και βάρους.

 

Από αυτά που σου γράφω δεν θα βγάλεις συμπέρασμα. Γιατί δεν έχω βγάλει και εγώ. Άλλωστε και λάθος να κάνεις θα είναι μικρό.

 

** Παραμονές της αγοράς τηλεσκοπίου ήμουν ανάμεσα σε ένα μεταχειρισμένο ΟΟ και το 12αρι SW. Επέλεξα το 2ο μόνο για την περίπτωση αναβάθμισης σε GOTO. Μάλλον έκανα λάθος. Όταν το λέω όμως δεν είναι ποτέ κοντά ο King-kong :) :)

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ απολύτως. Βέβαια (γνώμη μου, εχω ξεπεράσει τον πυρετό της διαμέτρου) όποιο από τα δύο και να πάρεις θα σε καλύψει για τουλάχιστον 7 χρόνια. Ο κατάλογος των αντικειμένω που μπορείς να δεις είναι απειροστός και στα 2, στο 12άρι είναι ελάαααααχιστα μεγαλύτερος. \:D/ :-({|=
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 7 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα!

 

Θέλοντας να κλείσω το κεφάλαιο, αυτό, της "αναζήτησης" ήθελα απλά να αναφέρω ότι μετά από αυτούς τους μήνες..αποταμίευσης, παρήγγειλα τελικά το 12άρι! Το περιμένω (πως και πως) στο τέλος του μήνα!

 

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια!

Εύχομαι καθαρούς ουρανούς σε όλους!

 

 

 

:cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή επιλογή ένα 12άρι! Με προσόντα μεγάλου τηλεσκοπίου αλλά διαχειρίσιμο μέγεθος. Καλώς να το δεχτείς!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης