Jump to content

Αγορα τηλεσκοπιου


ysteros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ hypercube :D

 

Κάτι άλλο όμως τώρα...

 

Εκτός από τα δύο προσοφθάλμια των 25mm και 10mm που συμπεριλαμβάνονταν με το τηλεσκόπιο, πήρα και ένα 4mm με αποτέλεσμα να έχω μεγενθύνσεις 30Χ, 75Χ και 187.5Χ.

 

Σκέφτομαι τώρα για έναν Barlow 2x και ένα προσοφθάλμιο ακόμα ή των 6mm ή των 5mm. Το πρώτο θα μου δώσει 125Χ και 250Χ με τον barlow και το δεύτερο 150Χ και 300Χ με τον barlow. Το 4άρι με barlow βγαίνει κατά πολύ εκτός (375Χ) της μέγιστης μεγένθυνσης του τηλεσκοπίου (300Χ).

 

Τα 300Χ που θα πάρω με το 5άρι και τον barlow είναι στο όριο του τηλεσκοπίου. Θα μου δώσει σωστή εικόνα ή είναι προτιμότερο εκείνο των 6mm για καθαρότερη εικόνα??? :-k

 

Ευχαριστώ...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην μέγιστη μεγέθυνση η παρατήρηση είναι δύσκολη γιατί το είδωλο στο 90% των περιπτώσεων θα είναι θολό και επίσης γιατί θα δυσκολεύεσαι να το κρατήσεις εντός πεδίου.

Βέβαια αυτό διορθώνεται κάπως με ένα wide field προσοφθάλμιο πχ 68 μοιρών, αλλά τι να το κάνεις εντός πεδίου και να είναι θολό; :-k

 

Καλύτερα να παρατηρείς στα 150-200χ που είναι μια πολύ καλή μεγέθυνση για πλανητική και όταν εντοπίσεις βραδιά με καλό seeing, να κυνηγήσεις παραπάνω.

 

Κατά την άποψή μου, η αγορά ενός barlow δεν είναι ποτέ περριτή. Πάρε όσο το δυνατόν καλύτερης ποιότητας.

 

Προσωπικά δεν θα σου συνιστούσα αγορά κι άλλου προσοφθάλμιου μικρής εστιακής που σκέφτεσαι, γιατί με τα εργοστασιακά προσοφθάλμια, σε συνδυασμό με τον barlow, συν τον 4mm που αγόρασες είσαι υπερκαλυμένος για πλανητική.

 

Καλύτερα να κοιτάξεις την αγορά ενός καλού, widefield φακού, με εστιακή ανάμεσα στα 15-32mm, ο οποίος θα σου δώσει 1.5-3 μοίρες, ένα ικανοποιητικό πεδίο για αντικείμενα βαθέως ουρανού.

Γιάννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ hypercube :D

 

Κάτι άλλο όμως τώρα...

 

Εκτός από τα δύο προσοφθάλμια των 25mm και 10mm που συμπεριλαμβάνονταν με το τηλεσκόπιο, πήρα και ένα 4mm με αποτέλεσμα να έχω μεγενθύνσεις 30Χ, 75Χ και 187.5Χ.

 

Σκέφτομαι τώρα για έναν Barlow 2x και ένα προσοφθάλμιο ακόμα ή των 6mm ή των 5mm. Το πρώτο θα μου δώσει 125Χ και 250Χ με τον barlow και το δεύτερο 150Χ και 300Χ με τον barlow. Το 4άρι με barlow βγαίνει κατά πολύ εκτός (375Χ) της μέγιστης μεγένθυνσης του τηλεσκοπίου (300Χ).

 

Τα 300Χ που θα πάρω με το 5άρι και τον barlow είναι στο όριο του τηλεσκοπίου. Θα μου δώσει σωστή εικόνα ή είναι προτιμότερο εκείνο των 6mm για καθαρότερη εικόνα??? :-k

 

Ευχαριστώ...

 

Στην αρχή, οι περισσότεροι προσπαθούμε να πολλαπλασιάσουμε τον αριθμό των προσοφθαλμίων μας αναζητώντας όλες τις δυνατές μεγεθύνσεις. Στην πορεία, όμως, διαπιστώνουμε πως το επιθυμητό είναι οι λίγοι και καλοί φακοί και όχι οι πολλοί μέτριοι. Προτείνω να μην κάνεις άμεση αγορά ενός ακόμα προσοφθαλμίου της κατηγορίας αλλά να μαζέψεις τα χρήματά σου για την αγορά ενός καλύτερου φακού πιο μετά ο οποίος μπορεί και να είναι κοντά σε μεγέθυνση με κάποιον που ήδη έχεις αλλά θα έχει εντελώς άλλα ποιοτικά στοιχεία. Νομίζω πως η παρατήρηση deep sky διευκολύνεται πάρα πολύ με την αγορά ενός ποιοτικού φακού με ευρύ πεδίο.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την βοήθεια :D

 

Για barlow έχω ακούσει καλά λόγια για τον Ultima Χ2 της Celestron. Κάτι αντίστοιχο σε χαμηλότερη τιμή υπάρχει???

 

Επίσης για να πάρω μια γενική εικόνα, έβαλα στο Stellarium ένα widefield προσοφθάλμιο των 30mm με 80 μοίρες FOV. Ο Μ42 φαίνεται πιο εντυπωσιακός λόγω του "βάθους" που παίρνεις από τις 3.2 μοίρες του πραγματικού οπτικού πεδίου.

 

Τώρα αν είναι να πάρω στο μέλλον έναν widefield, είναι καλύτερο να είναι στις 2" ή στην 1 1/4" για χρήση του και με barlow???

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης