Jump to content

επιλογη barlow


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, θα ήθελα την γνώμη σας. σκεφτομαι να αγοράσω εναν barlow για χρήση σε ενα κατοπτρικο 6" .

Διαβάζω πολυ καλα λογια για τον barlow της televue και ακομα καλυτερα για τον powermate,

αλλα είδα οτι χρησιμοποιούν αχρωματικούς φακούς . στα ιδια χρήματα (ή και λιγότερα) κυκλοφορούν διάφοροι barlow με αποχρωματικους ED φακους (Πχ celestron x-cel ,κλπ)

 

τι θα ηταν καλύτερο?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγώ με nexstar evolution 6, τον αγόρασα πριν 2 μήνες, μιλάω για τον televue 2x,κ ευτυχώς επωληθη πριν 15 ημερών.

Συμπέρασμα. για τις εν λόγω ίντσες κ είδος τηλεσκοπίου, δεν κάνει τίποτα. Φοβερή αλλοίωση εικόνας, χάνεται οποιαδήποτε οξύτητα.,ακόμα κ σε μεγεθυνσεις που θεωρητικά σηκώνει το τηλεσκόπιο, χωρίς παρέμβαση barlow.

Δηλαδή, πχ, 25mm με χρήση barlow γίνεται περίπου 12,5mm.

Εάν χρησιμοποιουσες κατευθείαν ένα 12αρι,η ποιότητα της εικόνας ήταν σαφώς ανώτερη..

Ελπίζω να βοήθησα

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ ψάχνοντας κατέληξα στον ES x2 Focal extender.

Διάβασα πολύ καλές κριτικές στα ξένα φόρα, τον συγκρίνουν ευθέως με powermate. Η βασική διαφορά με τους barlows είναι οτι μια και είναι telecentric αντί για telenegative δεν αλλάζουν το eye relief των προσοφθάλμιων και δεν βινιετάρουν σε καμία περίπτωση (από οτι κατάλαβα τουλάχιστον).

Στην πράξη δεν είδα κανένα ψεγάδι στην απόδοσή του (με την όχι μεγάλη εμπειρία που έχω), ο συνδυασμός λειτουργεί όπως ακριβώς ένας προσοφθάλμιος μισής εστιακής απόστασης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από agenaastro, άψογη εξυπηρέτηση και πολύ γρήγοροι, σε 2βδομάδες το είχα.

Δεν υπόκειται σε capital control?

Πως το πληρωσες;

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ok ευχαριστώ. Όλοι για τον televue λένε πάντως για απόδοση/τιμης. Αλλα βλέπω ότι υπάρχουν και άλλοι ακόμα και ποιο φθηνοί που ίσως είναι και καλύτεροι. Οι εμπειρότεροι θα μπορούσαν να μας διαφωτίσουν.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την παραγγελία την έδωσα μία βδομάδα πριν τα cc! Ήμουν αρκετά τυχερός. Τώρα βέβαια που θέλω να πάρω καναδυό πραγματάκια για φωτογράφηση μόνο τα βλέπω και ξερογλύφομαι...

Για τον televue κοιτούσα στην αρχή αλλά είδα να παρουσιάζουν τον ES σαν πολύ καλή εναλλακτική. Έχοντας και την εμπειρία του ES82 8.8mm δεν είχα ενδοιασμό τουλάχιστον ως προς την ποιότητα κατασκευής.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Apo ειναι απο οτι ξέρω. Η μόνη διαφορά με τους telecentric (powermate, es fe, κτλ) είναι οτι οι ακτίνες στους telenegative ("απλοί" barlows) εξέρχονται αποκλίνουσες με συνέπεια να αυξάνεται το eye relief (όχι απαραίτητα κακό) και να βινιετάρουν ορισμένα προσοφθάλμια (σχετικά σπάνιο από ότι έχω διαβάσει...). Οι telecentric έχουν επιπλέον φακούς ώστε οι ακτίνες να επανέλθουν παράλληλες.

Αν κάνω κάπου λάθος παρακαλώ διορθώστε με!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτη τη στιγμη εχω δυο plossl 8mm και 32mm .. Μηπως τελικα θα ηταν καλυτερα να συμπληρωνα εναν για πλανητικη μεταξυ 3-4mm και εναν γενικης χρησης καπου αναμεσα σε 12-18mm (plossl ???) αντι για τον barlow?

Παραμενω μπερδεμενος.

Η εστιακη του τηλεσκοπιου μου ειναι 750mm.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θες μόνο για παρατήρηση ή και για καμιά πλανητική φωτογράφηση κάποια στιγμή? Αν σκέφτεσαι και το δεύτερο barlow (ή powermate, fe) θα χρειαστείς σίγουρα. Και από οτι έχω καταλάβει (και γω τώρα μαθαίνω) οι plossl δεν θεωρείται και η καλύτερη λύση...

Δες ένα παρόμοιο thread που είχα ανοίξει τι είχαν απαντήσει οι εμπειρότεροι...

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=21657

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτη τη στιγμη εχω δυο plossl 8mm και 32mm .. Μηπως τελικα θα ηταν καλυτερα να συμπληρωνα εναν για πλανητικη μεταξυ 3-4mm και εναν γενικης χρησης καπου αναμεσα σε 12-18mm (plossl ???) αντι για τον barlow?

Παραμενω μπερδεμενος.

Η εστιακη του τηλεσκοπιου μου ειναι 750mm.

Θα σου έλεγα μετά λεφτά του barlow να αγοράσεις έναν Hyperion κοντά στα 10 mm με 12 mm. Με τα 3-4 mm, θα βλέπεις μια θολούρα. Είναι μικρές οι ίντσες

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τηλεσκόπιο σου είναι f5 και ο Barlow ή κάποιος τέτοιου είδους φακός σου λύνει τα χέρια. Μου κάνει έκπληξη που γράψανε αυτά για τον Barlow της televue . Βεβαίως ο φίλος μας ο theoatc έκανε πολύ καλά και μας πληροφόρησε. Εγώ έχω έναν 2x της Celestron που δεν βγαίνει πια. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Είναι ο φακός που έχει μπει τις περισσότερες ώρες παρατήρησης από κάθε άλλο φακό που έχω στο προσοφθάλμιο του τηλεσκοπίου μου. Έχω το νευτώνειο 200/1000 f5 της sw και όχι απλώς δεν μου χαλάει την ποιότητα της εικόνας των προσοφθαλμίων μου, αλλά την φτιάχνει κιόλας! Δεν τον αλλάζω με τίποτα. Και στα διαθλαστικά f7.5 το ίδιο καλός είναι. Σύμφωνα λοιπόν με την δική μου εμπειρία σου συστήνω έναν 2Χ Barlow. Όχι βεβαία της televue αφού είναι δυνατόν να πέσεις σε κάποιο ελαττωματικό κομμάτι. Εγώ θα κοίταζα και της vixen.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τηλεσκόπιο σου είναι f5 και ο Barlow ή κάποιος τέτοιου είδους φακός σου λύνει τα χέρια. Μου κάνει έκπληξη που γράψανε αυτά για τον Barlow της televue . Βεβαίως ο φίλος μας ο theoatc έκανε πολύ καλά και μας πληροφόρησε. Εγώ έχω έναν 2x της Celestron που δεν βγαίνει πια. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Είναι ο φακός που έχει μπει τις περισσότερες ώρες παρατήρησης από κάθε άλλο φακό που έχω στο προσοφθάλμιο του τηλεσκοπίου μου. Έχω το νευτώνειο 200/1000 f5 της sw και όχι απλώς δεν μου χαλάει την ποιότητα της εικόνας των προσοφθαλμίων μου, αλλά την φτιάχνει κιόλας! Δεν τον αλλάζω με τίποτα. Και στα διαθλαστικά f7.5 το ίδιο καλός είναι. Σύμφωνα λοιπόν με την δική μου εμπειρία σου συστήνω έναν 2Χ Barlow. Όχι βεβαία της televue αφού είναι δυνατόν να πέσεις σε κάποιο ελαττωματικό κομμάτι. Εγώ θα κοίταζα και της vixen.

Εμένα πάντως δεν με βολεψε. Στον φίλο που το πούλησα, με 8αρι, είναι σαφώς πιο ικανοποιημενος. Άλλωστε τον είχα δοκιμάσει κ εγώ σε 8αρι και σε celestron c11 κ όντως εκεί άξιζει. Στο εξαρι μου, με Hyperion 13mm είχα την καλύτερη ευκρίνεια μέχρις στιγμής, μεγάλο fov. Καλό είναι κατά την γνώμη μου πάντα, να επιμεινεις σε καλύτερα προσοφθαλμια , όπως σου είπα, θα δεις φοβερή διαφορά.κ επίσης μν πας σε προσοφθαλμια κάτω των 10 mm, νομίζω χαμένος κόπος κ λεφτά

Μιλάω πάντα από προσωπική εμπειρία. Μπορείς να τον πάρεις κ να μας πεις την εμπειρία σου..

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο οχι κατω απο 10mm θα διαφωνισω.. Εχω εναν vixen 8mm και παει αψογα με το 150/750 μου. Το μονο μειον ειναι το πολυ σφιχτο eye relief του. Ο μονος λογος που δεν θα κατεβαινα σε μικροτερη εστιακη σε plossl ειναι αυτος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τηλεσκόπιο σου είναι f5 και ο Barlow ή κάποιος τέτοιου είδους φακός σου λύνει τα χέρια. Μου κάνει έκπληξη που γράψανε αυτά για τον Barlow της televue . Βεβαίως ο φίλος μας ο theoatc έκανε πολύ καλά και μας πληροφόρησε. Εγώ έχω έναν 2x της Celestron που δεν βγαίνει πια. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Είναι ο φακός που έχει μπει τις περισσότερες ώρες παρατήρησης από κάθε άλλο φακό που έχω στο προσοφθάλμιο του τηλεσκοπίου μου. Έχω το νευτώνειο 200/1000 f5 της sw και όχι απλώς δεν μου χαλάει την ποιότητα της εικόνας των προσοφθαλμίων μου, αλλά την φτιάχνει κιόλας! Δεν τον αλλάζω με τίποτα. Και στα διαθλαστικά f7.5 το ίδιο καλός είναι. Σύμφωνα λοιπόν με την δική μου εμπειρία σου συστήνω έναν 2Χ Barlow. Όχι βεβαία της televue αφού είναι δυνατόν να πέσεις σε κάποιο ελαττωματικό κομμάτι. Εγώ θα κοίταζα και της vixen.

Εμένα πάντως δεν με βολεψε. Στον φίλο που το πούλησα, με 8αρι, είναι σαφώς πιο ικανοποιημενος. Άλλωστε τον είχα δοκιμάσει κ εγώ σε 8αρι και σε celestron c11 κ όντως εκεί άξιζει. Στο εξαρι μου, με Hyperion 13mm είχα την καλύτερη ευκρίνεια μέχρις στιγμής, μεγάλο fov. Καλό είναι κατά την γνώμη μου πάντα, να επιμεινεις σε καλύτερα προσοφθαλμια , όπως σου είπα, θα δεις φοβερή διαφορά.κ επίσης μν πας σε προσοφθαλμια κάτω των 10 mm, νομίζω χαμένος κόπος κ λεφτά

Μιλάω πάντα από προσωπική εμπειρία. Μπορείς να τον πάρεις κ να μας πεις την εμπειρία σου..

 

Φίλε Θανάση, τι τηλεσκόπιο έχεις; Αν το nexstar evolution 6 είναι STC τότε είναι f10. Τότε φαντάσου ότι ο φίλος μας ο Κώστας βάζοντας στον ίδιο φακό Barlow βλέπει με την ίδια μεγέθυνση όπως θα έβλεπες εσύ με τον ίδιο φακό χωρίς Barlow. Το δικό σου τηλεσκόπιο με έναν 5mm φτάνει στα όρια του. Το δικό του, επειδή είναι f5, θέλει 2,5mm ή 5mm+ 2X Barlow. Αυτό είναι μόνο ένα παράδειγμα για το πόσο βολεύει στην περίπτωση του ένας Barlow.

Αν βέβαια είχα κι εγώ καταδιοπτρικό τηλεσκόπιο, Barlow, powermate ή κάποιον τέτοιου είδους φακό θα χρησιμοποιούσα μόνο για αστροφωτογράφιση πλανητών κλπ και θα έκανα παρατήρηση χωρίς Barlow.

Τέλος αν ο συγκεκριμένος Barlow πρόβλημα έβγαζε μόνο στο δικό σου τηλεσκόπιο τότε πρόβλημα έχει το τηλεσκόπιο κι όχι ο φακός. Έλεγξε την ευθυγράμμιση των κατόπτρων σου.

 

Φίλε Κώστα μην το φόβισε. Αγόρασε έναν όσο γίνεται πιο καλό. Και θα δεις ότι θα γίνει ο φακός που δεν θα βγαίνει από τον εστιαστή σου. Σου στέλνω και μία φωτογραφία της σελήνης για να δεις ότι δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα για το τηλεσκόπιο σου και φαντάσου ότι αυτόν τον Barlow τον έχω από το 2002 και τον χρησιμοποιώ κάθε φορά που κάνω παρατήρηση.

321024396_20114836.thumb.jpg.b42d19d2f58a18b2fc6e8b601cde7e39.jpg

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης