Jump to content

ΠΡΟΣΟΦΘΑΛΜΙΟ ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Έχω ένα dobsonian 10'' το κάτοπτρο του οποίου έβγαλα πριν 2 μήνες για να το καθαρίσω. Υπήρχε υποψία μύκητα😰 στο γυαλί, αλλά ευτυχώς ήταν ένα σκουπιδάκι. Τώρα πρέπει να ευθυγραμμίσω τα οπτικά του και εδώ χρειάζομαι τη βοήθειά σας. 

Τι προσοφθάλμιο να επιλέξω? Υπάρχει το Πλανητάριο Θεσσαλονίκης με κόστος 60-80 ευρώ. Υπάρχει η αγορά του εξωτερικού που βρίσκω σε αφθονία laser ευθυγράμμισης με 20-35 ευρώ (και χωρίς τελωνείο ), υπάρχει κ η επιλογή μεταχειρισμένου από αγγελίες εδώ ή και από άλλα sites. Πρέπει να ψάξω κάποιο συγκεκριμένο χαρακτηριστικό ( αφού δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τέτοια προσοφθάλμια κ είμαι εντελώς ανίδεος στο θέμα). Υπάρχει τέλος και η επιλογή να δανειστώ ένα από κάποιον φίλο που ενδεχομένως να μένει κοντά μου (Πύργο Ηλείας).

ευχαριστώ για τον χρόνο σας 🙂

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φίλε.

Δεν χρειάζεται κάποιο συγκεκριμένο καθότι πάνω κάτω όλα το ίδιο είναι. Βέβαια σε μερικές περιπτώσεις,  χρειάζονται και αυτά την δική τους ευθυγράμμιση  εάν παρουσιάζουν κάποιο σφάλμα αλλά  σε αυτή την περίπτωση το πρόβλημα λύνεται εύκολα. Επίσης στο Πλανητάριο σε αυτήν την τιμή, δηλαδή 60-80, υπάρχει το TS αν δεν κάνω λάθος που προφανώς αυτο θα βρήκες και εσύ και είναι αρκετά αξιόπιστο και σωστά ευθυγραμμισμένο. Ωστόσο μένω κοντά στην περιοχή σου και μπορώ να σε βοηθήσω σε περίπτωση που βρεις δυσκολία στον τρόπο της  ευθυγράμμισης για πρώτη φορά.

Καλή συνέχεια.

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2 hours ago, Nashga said:

Καλησπέρα φίλε.

Δεν χρειάζεται κάποιο συγκεκριμένο καθότι πάνω κάτω όλα το ίδιο είναι. Βέβαια σε μερικές περιπτώσεις,  χρειάζονται και αυτά την δική τους ευθυγράμμιση  εάν παρουσιάζουν κάποιο σφάλμα αλλά  σε αυτή την περίπτωση το πρόβλημα λύνεται εύκολα. Επίσης στο Πλανητάριο σε αυτήν την τιμή, δηλαδή 60-80, υπάρχει το TS αν δεν κάνω λάθος που προφανώς αυτο θα βρήκες και εσύ και είναι αρκετά αξιόπιστο και σωστά ευθυγραμμισμένο. Ωστόσο μένω κοντά στην περιοχή σου και μπορώ να σε βοηθήσω σε περίπτωση που βρεις δυσκολία στον τρόπο της  ευθυγράμμισης για πρώτη φορά.

Καλή συνέχεια.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε για την απάντησή σου. Θα σου στείλω pm. 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης