Jump to content

Σειρά προσοφθάλμιων ή Barlow ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

52 minutes ago, tastro said:

καταλαβαίνω το βάρος σου και την ανησυχία που προκύπτει από το να κρατάς τόσο ακριβούς φακούς στα χέρια σου.

μία λέξη να πεις, τους αγοράζω μισοτιμής (για το καλό σ είναι να μην αγωνιάς δλδ μην φανταστείς κάτι άλλο)

Δεν πωλούνται επ' ουδενί, έχουν κλειδώσει στην επίσης κλειδωμένη συλλογή 😅 Εχω παρατήσει το σπορ αναζήτησης/αγοράς έχοντας αποκτήσει 8 προσοφθάλμια και τώρα απλά αστρο-παρατηρώ. Οι υποχρεώσεις πλέον δεν επιτρέπουν άλλες αγορές. Είχα και Μορφέα 9αρι κάποια στιγμή, καλή εικόνα, αλλά μου έκανε τρομερά μαυρίσματα (δεν έβρισκα σωστή θέση με το μάτι). Ίσως φταίω εγώ για αυτό. Αυτοί με έχουν βολέψει παρότι έχουν πάνω κάτω ίδιο eye relief.

Πάντως αν παρακολουθείς από amazon μπορεί να παιχτεί προσφορά. Ειδικά προς Black Friday. Να κοιτάς να λέει sold by Amazon.com και τότε ο,τι σου βγάζει τελικό σύνολο είναι μέσα και τελωνεία κτλ. Μην πάρεις από τρίτο πωλητή μεσω amazon πάρα μόνο πωλητή amazon.com

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 hour ago, vagkaf said:

Δεν πωλούνται επ' ουδενί, έχουν κλειδώσει στην επίσης κλειδωμένη συλλογή 😅 Εχω παρατήσει το σπορ αναζήτησης/αγοράς έχοντας αποκτήσει 8 προσοφθάλμια και τώρα απλά αστρο-παρατηρώ. Οι υποχρεώσεις πλέον δεν επιτρέπουν άλλες αγορές. Είχα και Μορφέα 9αρι κάποια στιγμή, καλή εικόνα, αλλά μου έκανε τρομερά μαυρίσματα (δεν έβρισκα σωστή θέση με το μάτι). Ίσως φταίω εγώ για αυτό. Αυτοί με έχουν βολέψει παρότι έχουν πάνω κάτω ίδιο eye relief.

Πάντως αν παρακολουθείς από amazon μπορεί να παιχτεί προσφορά. Ειδικά προς Black Friday. Να κοιτάς να λέει sold by Amazon.com και τότε ο,τι σου βγάζει τελικό σύνολο είναι μέσα και τελωνεία κτλ. Μην πάρεις από τρίτο πωλητή μεσω amazon πάρα μόνο πωλητή amazon.com

μόνο από com? από .de? ρωτάω γτ έχω amazon business λογαριασμό. μορφέα είχα ένα, δεν θυμάμαι νομίζω περίπου 13, ποτέ δεν τον συμπάθησα δεν ξέρω γτ

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

17 minutes ago, tastro said:

μόνο από com? από .de? ρωτάω γτ έχω amazon business λογαριασμό. μορφέα είχα ένα, δεν θυμάμαι νομίζω περίπου 13, ποτέ δεν τον συμπάθησα δεν ξέρω γτ

Εννοείται και ευρωπαϊκά Αmazon. Αυτά δεν θα έχουν και δασμούς. Ανέφερα για Αμερική που είναι εκτός Ε.Ε.

  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για κάθε τηλεσκόπιο, 3 ποιοτικοί προσοφθάλμιοι είναι (πιστεύω) υπεραρκετοί. 

Ο ένας έχει εστιακό μήκος ίσο με τον εστιακό λόγο, δίνει δηλαδή κόρη εξόδου 1mm και πρακτικά τη μέγιστη μεγέθυνση για τις συχνότερες συνθήκες. 

Ο άλλος έχει το διπλάσιο εστιακό μήκος, τη μισή μεγέθυνση και κόρη εξόδου 2mm και είναι ο βασικός φακός. 

Ο τελευταίος διπλάσιο του προηγούμενου ή λίγο παραπάνω, κόρη εξόδου 4-5mm (για εμάς τους 50+ τουλάχιστον) και είναι ο ερευνητικός, αυτός με το μεγαλύτερο πεδίο. 

Ενδέχεται μάλιστα ένας καλός zoom να αντικαταστήσει τους 2 με το μικρότερο εστιακό μήκος, από μόνος του στα Cassegrain ή μακριά αχρωματικά ή με έναν Barlow (όπως τον δικό του) στα κοντά νευτώνια. 

Αν είναι λίγοι οι φακοί, μπορούν να κοστίζουν λίγο παραπάνω. 

  • Ευχαριστώ 1

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, kkokkolis said:

Για κάθε τηλεσκόπιο, 3 ποιοτικοί προσοφθάλμιοι είναι (πιστεύω) υπεραρκετοί. 

Ο ένας έχει εστιακό μήκος ίσο με τον εστιακό λόγο, δίνει δηλαδή κόρη εξόδου 1mm και πρακτικά τη μέγιστη μεγέθυνση για τις συχνότερες συνθήκες. 

Ο άλλος έχει το διπλάσιο εστιακό μήκος, τη μισή μεγέθυνση και κόρη εξόδου 2mm και είναι ο βασικός φακός. 

Ο τελευταίος διπλάσιο του προηγούμενου ή λίγο παραπάνω, κόρη εξόδου 4-5mm (για εμάς τους 50+ τουλάχιστον) και είναι ο ερευνητικός, αυτός με το μεγαλύτερο πεδίο. 

Ενδέχεται μάλιστα ένας καλός zoom να αντικαταστήσει τους 2 με το μικρότερο εστιακό μήκος, από μόνος του στα Cassegrain ή μακριά αχρωματικά ή με έναν Barlow (όπως τον δικό του) στα κοντά νευτώνια. 

Αν είναι λίγοι οι φακοί, μπορούν να κοστίζουν λίγο παραπάνω. 

Συμφωνώ, απλώς μετά αρχίζει ο πυρετός των μοιρών (AFOV) για κάθε επιλεγμένη εστιακή απόσταση προσοφθάλμιων.

Α έχω ένα 10mm 70 μοιρών οκ αλλά πως θα ήταν άραγε ένα 9mm 100° στο dob 305/1500 να χωράει η Σελήνη ολόκληρη στα 166x και να περισσεύει και φόντο ουρανού κτλ κτλ...

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 17/10/2024 at 8:14 ΜΜ, fotodektis said:

Ιδανικός για DSO για f/5 τηλεσκόπιο σε ήπιο κόστος,είναι ο Explore Scientific 11mm,82o.

Για εστιακό μήκος 500mm  μάλλον  θέλει κάτι τις πιο κάτω  από 11mm    ίσως κάτι μεταξύ  7 & 9 mm  για  μεγένθυση γύρο στο 60-70χ   που  από όσο θυμάμαι από τα 8“ τηλεσκόπια που είχα στο παρελθόν  απέδιδε  καλά  αυτή η μεγένθυση για παρατηρηση DSO

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

42 minutes ago, τσιαγκας προδρομος said:

Για εστιακό μήκος 500mm  μάλλον  θέλει κάτι τις πιο κάτω  από 11mm    ίσως κάτι μεταξύ  7 & 9 mm  για  μεγένθυση γύρο στο 60-70χ   που  από όσο θυμάμαι από τα 8“ τηλεσκόπια που είχα στο παρελθόν  απέδιδε  καλά  αυτή η μεγένθυση για παρατηρηση DSO

Δεν είναι μόνο το εστιακό μήκος,αλλά και η διάμετρος που παίζει ρόλο,ταυτόχρονα και τα δύο μαζί,οπότε το μέγεθος εστιακός λόγος f=500/102=4.9,είναι ο σημαντικός παράγοντας.

Το διπλάσιό του δηλαδή 9.8 είναι περίπου η συνιστώμενη εστιακή για τα περισσότερα DSO και για γενική χρήση.Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τηρούμε με απόλυτη ακρίβεια τα νούμερα,στο περίπου είναι.

Έτσι φακοί 10mm,11mm,12mm είναι οι συνιστώμενοι για DSO και γενική χρήση.

Ο ES 11mm,82o θα σε καλύψει στα περισσότερα DSO με πολύ καλή ποιότητα και συμβατότητα με το f/5 τηλεσκόπιό σου!Συνεργάζεται πολύ καλά με γρήγορα τηλεσκόπια,όπως και ο Nagler 11m,82o που έχω και είναι άψογος και στο SW 102/500 και στο SW 254/1200.

Αν μπορείς αγόρασέ τον,αλλιώς ψάξε για κάποια πιο οικονομική επιλογή.

Το γεγονός ότι ένας τέτοιος φακός έχει πεδίο 82ο σε αυτήν την εστιακή,είναι σημαντικό για εκτεταμένα αντικείμενα όπως το Νεφέλωμα του Ωρίωνα,ανοιχτά αστρικά σμήνη κλπ.

Φιλικά-Κώστας 🙂 

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημοσιεύτηκε (επεξεργάστηκε)

Η αγορά  φακών TV παρότι ομολογουμένως  είναι πάρα πολύ καλοί καθώς πέρασαν  στο παρελθόν κάποιοι από τα χέρια μου,  δεν θα είναι στις επιλογές μου στην παρούσα φάση  καθώς απαιτούν  πολύ μεγάλο ποσό για την απόκτηση τους,   για να έχεις  αυτό το  επιπλέων κάτι τις παραπάνω   που προσφέρουν .

Συνεπώς θα στραφώ σε ES  μιας και είναι αρκετά ποιο οικονομικοί και  αρκετά κοντά σε ΤV.

Κατά τα λεγόμενα των  Κωνσταντίνο  & Κώστα  για την επιλογή του εστιακού μήκους των φακών σε σχέση με τον εστιακό λόγο του τηλεσκοπίου   102/500   μάλλον θα είναι 

ο ES 4,7mm 82°

o ES 24mm 68° (στο CN οι 7/10 τον προτείνουν για το 102/500)

Αλλά  για την  μεσαία μεγένθυση είμαι προβληματισμένος  τι θα ήταν καλύτερο;  

Ο ES 8,8mm 82°  , ο ES 11mm 82° ή ο ES 14mm 82° ; 

Βέβαια  επειδή υπάρχει στα σχέδια στο μέλλον η αγορά dobson  8" ή 10" θα πρέπει η αγορά να είναι ποιο στοχευμένη ώστε να συνεργάζονται οι φακοί και εκεί εξίσου καλά  

Το επεξεργάστηκε ο τσιαγκας προδρομος
ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, τσιαγκας προδρομος said:

Η αγορά  φακών TV παρότι ομολογουμένως  είναι πάρα πολύ καλοί καθώς πέρασαν  στο παρελθόν κάποιοι από τα χέρια μου,  δεν θα είναι στις επιλογές μου στην παρούσα φάση  καθώς απαιτούν  πολύ μεγάλο ποσό για την απόκτηση τους,   για να έχεις  αυτό το  επιπλέων κάτι τις παραπάνω   που προσφέρουν .

Συνεπώς θα στραφώ σε ES  μιας και είναι αρκετά ποιο οικονομικοί και  αρκετά κοντά σε ΤV.

Κατά τα λεγόμενα των  Κωνσταντίνο  & Κώστα  για την επιλογή του εστιακού μήκους των φακών σε σχέση με τον εστιακό λόγο του τηλεσκοπίου   102/500   μάλλον θα είναι 

ο ES 4,7mm 82°

o ES 24mm 68° (στο CN οι 7/10 τον προτείνουν για το 102/500)

Αλλά  για την  μεσαία μεγένθυση είμαι προβληματισμένος  τι θα ήταν καλύτερο;  

Ο ES 8,8mm 82°  , ο ES 11mm 82° ή ο ES 14mm 82° ; 

Βέβαια  επειδή υπάρχει στα σχέδια στο μέλλον η αγορά dobson  8" ή 10" θα πρέπει η αγορά να είναι ποιο στοχευμένη ώστε να συνεργάζονται οι φακοί και εκεί εξίσου καλά  

Ο 24mm 68° κοστίζει 200 ευρώ? Για το διοπτρικό μπορεί να είναι οκ αλλά αν πάρεις dob ίσως ειναι στενός.

Σε προσφορές μπορείς να βρεις τον 30mm 82° στα 320 ευρώ. Παίρνεις καινούργιο προσοφθάλμιο με δυνατότητες/οπτική ποιότητα 90% του Nagler 31mm που έχει 900 ευρώ στο 1/3 της τιμής.

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, τσιαγκας προδρομος said:

Αλλά  για την  μεσαία μεγένθυση είμαι προβληματισμένος  τι θα ήταν καλύτερο;  

Ο ES 8,8mm 82°  , ο ES 11mm 82° ή ο ES 14mm 82° ;   

Ο Κώστας που έχει το 11mm και το δουλεύει και με το 102/500 αλλά και με dob 10, πιστεύω θα σε διαφωτίσει.

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

13 hours ago, fotodektis said:

εστιακός λόγος f=500/102=4.9,είναι ο σημαντικός παράγοντας.

Το διπλάσιό του δηλαδή 9.8 είναι περίπου η συνιστώμενη εστιακή για τα περισσότερα DSO και για γενική χρήση.Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τηρούμε με απόλυτη ακρίβεια τα νούμερα,στο περίπου είναι.

Έτσι φακοί 10mm,11mm,12mm είναι οι συνιστώμενοι για DSO και γενική χρήση.

Δυσκολεύομαι να καταλάβω γιατί οι επιλογές να είναι πάνω  από το ιδανικό 9,8 και όχι κάποιες κάτω από αυτό μιας και αυτό όπως αναφέρεις Κώστα  δεν είναι απόλυτο αλλά στο περίπου  δεν θα έπρεπε να κυμαίνονται οι επιλογές  πχ από 9 ως 11  ας πούμε;

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

25 minutes ago, τσιαγκας προδρομος said:

Δυσκολεύομαι να καταλάβω γιατί οι επιλογές να είναι πάνω  από το ιδανικό 9,8 και όχι κάποιες κάτω από αυτό μιας και αυτό όπως αναφέρεις Κώστα  δεν είναι απόλυτο αλλά στο περίπου  δεν θα έπρεπε να κυμαίνονται οι επιλογές  πχ από 9 ως 11  ας πούμε;

Γίνεται αν δεν πέσεις πολύ. Δηλαδή και ο 8.8mm μια χαρά θα κάνει (οριακά). Το ιδανικό είναι 10mm.

Ο Κώστας υποθέτω είπε για καλύτερα πιο πάνω, λόγω του ότι το πεδίο θα είναι μεγαλύτερο. Προσωπικά και εγώ θα επέλεγα για κύριο προσοφθάλμιο από 9 έως 12 όχι περισσότερο ούτε λιγότερο. Με ισχυρή προτίμηση 10mm ή 11mm. Δηλαδή όχι το 14αρι. Για να είναι η κόρη εξόδου 1.8 έως 2.4, το φόντο σκούρο για πολυ αμυδρά αντικείμενα και το πεδίο ικανοποιητικό για πληθώρα DSO.

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

50 minutes ago, vagkaf said:

Γίνεται αν δεν πέσεις πολύ. Δηλαδή και ο 8.8mm μια χαρά θα κάνει (οριακά). Το ιδανικό είναι 10mm.

Ο Κώστας υποθέτω είπε για καλύτερα πιο πάνω, λόγω του ότι το πεδίο θα είναι μεγαλύτερο. Προσωπικά και εγώ θα επέλεγα για κύριο προσοφθάλμιο από 9 έως 12 όχι περισσότερο ούτε λιγότερο. Με ισχυρή προτίμηση 10mm ή 11mm. Δηλαδή όχι το 14αρι. Για να είναι η κόρη εξόδου 1.8 έως 2.4, το φόντο σκούρο για πολυ αμυδρά αντικείμενα και το πεδίο ικανοποιητικό για πληθώρα DSO.

Ακριβώς αυτό που είπε ο Βαγγέλης ισχύει!

Υπάρχει ένα διαθέσιμο εύρος εστιακών προσοφθάλμιων γύρω από το θεωρητικά ιδανικό,χωρίς κάποιος να είναι "ιδανικός" πχ.10mm.Διότι συνυπολογιζεται και το οπτικό πεδίο που προσφέρει ο φακός και όχι μόνο αυστηρά η κόρη εξόδου.

Έτσι η επιλογή ενός 11mm με A.F.O.V=82o θα δώσει υπέροχες εικόνες βαθέως ουρανού με μεγαλύτερο οπτικό πεδίο,σε σχέση με έναν 10mm με πεδίο 68-70ο.Κοιτάζουμε και τί προσοφθάλμια είναι διαθέσιμα στην αγορά,με τα οπτικά πεδία που προσφέρουν και φυσικά την ποιότητά τους.

Έτσι παρ'ολο που υπάρχει ο κορυφαίος Pentax XW 10mm,70o, ο ES 11mm,82o θα δώσει μεγαλύτερο οπτικό πεδίο με εξαιρετική ποιότητα επίσης και μικρότερο κόστος.

Φιλικά-Κώστας 🙂 

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα διαφωνήσω λίγο. Ναι μεν θα δώσει ελάχιστα μεγαλύτερο πεδίο αλλά ο 10αρης θα δώσει περισσότερες λεπτομέρειες και λόγω της λίγο χαμηλότερης εστιακής και λόγω ποιότητας οπτικών (ο XW). Και η τιμή του σε σχέση με ένα Nagler είναι πολύ καλύτερη και η εικόνα ισάξια αν όχι και καλύτερη κατά εκατοντάδες χιλιάδες παρατηρητές. Ψάξτε στο astrovox αλλά και στα ξένα φόρουμ. 

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω το 102/500 και χρησιμοποιώ τον ES 68 24mm και τον Hyperion Zoom. Έχω και τους ES 82 6.7 και 4.7 και είναι μια χαρά, αν και προτιμώ μεγαλύτερο eye relief λόγω Του ότι με αυτό κάνω επίγεια παρατήρηση περισσότερο. 

Είχα και τον ES 14. Βάσει των αναφορών θα προτιμούσα τον 8.8mm που δίνει μεγαλύτερη μεγέθυνση από τον 14 και τον 11. 

Στο τηλεσκόπιο αυτό που είναι ευρέος πεδίου, έχει μικρότερη σημασία πάντως το φαινόμενο πεδίο των φακών. 68-72° είναι μια χαρά, ακόμη και οι Radian δίνουν πολύ ωραίες εικόνες και το αντικείμενο δεν φεύγει γρήγορα από το πεδίο. 

 

  • Μου αρέσει 1

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

13 minutes ago, vagkaf said:

Θα διαφωνήσω λίγο. Ναι μεν θα δώσει ελάχιστα μεγαλύτερο πεδίο αλλά ο 10αρης θα δώσει περισσότερες λεπτομέρειες και λόγω της λίγο χαμηλότερης εστιακής και λόγω ποιότητας οπτικών (ο XW). Και η τιμή του σε σχέση με ένα Nagler είναι πολύ καλύτερη και η εικόνα ισάξια αν όχι και καλύτερη κατά εκατοντάδες χιλιάδες παρατηρητές. Ψάξτε στο astrovox αλλά και στα ξένα φόρουμ. 

Το οπτικό πεδίο Βαγγέλη του 11mm δεν είναι ελάχιστα , αλλά αισθητά μεγαλύτερο από τον 10mm.

Η διαφορά είναι ολοφάνερη στην σύγκριση:

10)7011)82.thumb.png.1f253b795b3932059bff2223d31f8e90.pngPleiades.thumb.png.4950aedd1a255f5ce9708e7909f63afa.png

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

29 minutes ago, vagkaf said:

Θα διαφωνήσω λίγο. Ναι μεν θα δώσει ελάχιστα μεγαλύτερο πεδίο αλλά ο 10αρης θα δώσει περισσότερες λεπτομέρειες και λόγω της λίγο χαμηλότερης εστιακής και λόγω ποιότητας οπτικών (ο XW). Και η τιμή του σε σχέση με ένα Nagler είναι πολύ καλύτερη και η εικόνα ισάξια αν όχι και καλύτερη κατά εκατοντάδες χιλιάδες παρατηρητές. Ψάξτε στο astrovox αλλά και στα ξένα φόρουμ. 

Η διαφορά στην οπτική ποιότητα του Pentax 7mm vs Nagler 7mm είναι ελάχιστη,στα όρια καλύτερη υπέρ του Pentax...Τα έχω εξετάσει και εγώ χρόνια τώρα πριν αγοράσω.

Και πάνω από τα 10mm δηλαδή στα 11-13mm,υπερτερούν οι Nagler σύμφωνα με τις δημοσιεύσεις χρόνων.Και το οπτικό πεδίο βέβαια των 82ο είναι αισθητά μεγαλύτερο στα 11mm...

Δεν θα αγόραζα Nagler ακόμα και το 2017 με τα περιορισμένα οικονομικά που έχω,αν δεν είχα εξαντλήσει όλες τις κριτικές και τα πλεονεκτήματα του πεδίου!

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν αγόραζα τώρα με τις ισχύουσες τιμές,θα έπαιρνα τον Pentax SMC XW 7mm,70o και τον ES 11mm,82o για το πεδίο του,αλλά και για την πολύ καλή οπτική του ποιότητα!

Εννοείται για χρήση όχι μόνο στο 102/500 αλλά και στο 254/1200.

Nagler φυσικά λόγω τεράστιου κόστους δεν θα έπαιρνα (ο 11mm δεν κυκλοφορεί πλέον),παρά μόνο μεταχειρισμένο.

Στις μεγάλες εστιακές στα 30-32mm,κορυφαίος είναι ο Nagler 30mm,82o, και ακολουθούν πολύ κοντά του σε οπτική απόδοση ο Meade 5000 UWA 30mm,82o και ο ES 30mm,82o (έχει δύο εκδόσεις με διαφορετικό βάρος).

Υπάρχει και ο ES 30mm,100o ένα θηρίο πάνω από 2 kgr (η παλαιότερη έκδοση ζύγιζε ~3kgr) στα ~1000€ και είναι διαμέτρου κάνης 3" (χρειάζεται συμβατότητα με στιβαρούς εστιαστές,δεν γνωρίζω αν κάνουν και οι 2.7" εστιαστές με κατάλληλο αντάπτορα...)

Ο Nagler έχει ξεφύγει στην τιμή,ο Meade αποσύρθηκε λόγω βάρους (1350gr) και ο μόνος που μένει είναι ο ES Ar (λίγο κάτω από 1kgr) σε λογική τιμή.Η παλαιότερη έκδοση του ES είναι η πιο βαριά (1420gr).

Τον Meade 5000 UWA,30mm,82o τον απέκτησα πρόσφατα μεταχειρισμένο σε πολύ καλή τιμή.Είναι εξαιρετικός φακός,αρκετά βαρύς (και ογκώδης),αλλά βολεύεται με κατάλληλα αντίβαρα.

Πιο οικονομική ποιοτική λύση πάντως με μικρή (αλλά αισθητή) διαφορά στο πεδίο,είναι ο Baader Aspheric Hyperion 31mm,72o και πολύ ελαφρύτερος από τους παραπάνω.

Τον έχω από το 2017 και  είναι πολύ καλός φακός,αλλά υστερεί στην οπτική απόδοση στα άκρα σε σχέση με τους κορυφαίους των 30mm που έγραψα πιο πάνω.Σε γρήγορα τηλεσκόπια η απόδοση στα άκρα δεν είναι τόσο καλή.

Για υπόλοιπες οικονομικές επιλογές στις εστιακές 30-32mm δεν έχω σαφή εικόνα,θέλει ψάξιμο για όποιον ενδιαφέρεται.

=> Ο APM UFF 30mm συγκεντρώνει κάποια ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά και πολύ καλές κριτικές!

Πιθανώς είναι καλύτερος από τον Baader Aspheric Hyperion 30mm 72o,τουλάχιστον σε τηλεσκόπια μικρού εστιακού λόγου,όσο αφορά την απόδοση στα άκρα του πεδίου.

Πάντως όταν αγοράζουμε φακούς έχουμε υπ'όψιν μας και τα τηλεσκόπια που ενδεχομένως αγοράσουμε στο μέλλον,για τη συμβατότητα.

Οι ES,Pentax όπως φυσικά και οι Nagler συνεργάζονται πολύ καλά και με τα μικρού εστιακού λόγου τηλεσκόπια!

Φιλικά-Κώστας 🙂 

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για κλείσιμο αφήνω αυτή την εικόνα για τους Pentax XW, τρεις λέξεις (κάτω κάτω) που σπάνια βρίσκεις πλέον σήμερα σε αγαθά (και πολιτισμό) και είναι συνώνυμες της τελειότητας/τελειομανίας:

Screenshot_20241019_174501_Messenger.jpg.e86d2bede4c04b837acd1e4de8965ad9.jpg

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κανένας δεν αμφισβητεί την οπτική και μηχανική ποιότητα των Pentax Βαγγέλη! 🙂

Προσωπικά ψάχνω πάντα το value for money όχι μόνο για την οπτική και μηχανική ποιότητα,αλλά και για άλλα χαρακτηριστικά όπως το μεγάλο οπτικό πεδίο,που σε εκτεταμένα DSO είναι απαραίτητο,και για τον όγκο-βάρος των φακών.

Τους δύο μικρούς και πολύ ελαφρείς Nagler (7,11mm) τους βάζω μαζί στο ίδιο μικρό χώρισμα στην ζώνη-θήκη προσοφθάλμιων που έχω (για λόγους ασφαλείας των φακών και άμεσης χρήσης τους) και τους υπόλοιπους (Baader Morpheus,zoom 8-24mm,Hyperion Aspheric 31mm) σε ξεχωριστά χωρίσματα:

https://planitario.gr/gr/thiki-metaforas-prosofthalmion.html

Τον Meade 30mm μέσα σε χοντρή ζελατίνα με φυσαλίδες και σε ξεχωριστό κουτί,δεν χωράει πουθενά αλλού... 🤪

Τους υπόλοιπους σε δύο διαφορετικά βαλιτσάκια.

Από φακούς έχω κλείσει πλέον για σεληνιακή-πλανητική,DSO και επίγεια παρατήρηση.

Φιλικά-Κώστας 🙂 

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σύμφωνα με το astronomy tools αν τα υπολογίζει σωστά   νομίζω πως ένας φακός  8,5 ή 8,8   82° θα ήταν καλύτερα  από έναν 11mm 82° για κύρια παρατήρηση  dso   για το 102/500    ο 11 mm θα τα έδειχνε  αρκετά ποιο μικρα  και ίσως να μην ήταν τόσο άνετη η παρατήρηση 

Screenshot_2024-10-19-21-39-11-07_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Screenshot_2024-10-19-21-37-54-62_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Screenshot_2024-10-19-21-35-58-17_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Screenshot_2024-10-19-21-38-48-32_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Screenshot_2024-10-19-21-36-26-42_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

11 hours ago, τσιαγκας προδρομος said:

Σύμφωνα με το astronomy tools αν τα υπολογίζει σωστά   νομίζω πως ένας φακός  8,5 ή 8,8   82° θα ήταν καλύτερα  από έναν 11mm 82° για κύρια παρατήρηση  dso   για το 102/500    ο 11 mm θα τα έδειχνε  αρκετά ποιο μικρα  και ίσως να μην ήταν τόσο άνετη η παρατήρηση 

Πρόδρομε DSO υπάρχουν εκτεταμένα και μη εκτεταμένα.

Πρότεινα τον 11mm σαν φακό γενικής χρήσης και ιδίως για εκτεταμένα DSO  που θα τα δείξει καλύτερα,διότι θα τα βάλει ολόκληρα μέσα στο πεδίο του!

Και τα υπόλοιπα όχι τόσο εκτεταμένα θα τα δείξει αξιοπρεπώς,αν δεν σου αρέσει η θέαση βάζεις τους μικρότερους που έχεις 6mm,9mm με A.F.O.V=68o και καλύπτεσαι!

Είπες ότι έχεις κατά νου να πάρεις αργότερα και μεγαλύτερο τηλεσκόπιο πχ.dob 8",10".

Μια χαρά κάνει ο 11mm για τέτοια τηλεσκόπια σε DSO!

Δοκίμασε πχ.το Νεφέλωμα του Ωρίωνα ή το Διπλό Σμήνος του Περσέα,το Μ44 κλπ.,να δεις τις διαφορές.

Αν θέλεις πιο μικρά αντικείμενα (μικρότερης έκτασης) έχεις ήδη δύο φακούς με A.F.O.V=68ο,τον 9mm και τον 6mm που σε υπερκαλύπτουν!

Γιατί θέλεις να πάρεις 8.8mm?

Οι φακοί που ήδη έχεις 6,9mm (68o) μαζί με έναν ES 11mm,82o σε υπερκαλύπτουν σε μικρά και μεγάλα DSO.

Βάλε λοιπόν και τους φακούς που έχεις στο astronomy tools,για να έχεις μια πιο σφαιρική εικόνα.

Δηλαδή δοκίμασε όλους τους φακούς για DSO:

-6mm,68o

-9mm,68o

-11mm,82o

-Σε φωτεινά αντικείμενα μπορείς να προσθέσεις και τον barlow 2x που έχεις.

Δεν γνωρίζω τί ποιότητας είναι ο Celestron barlow 2x που έχεις,έχω έναν με το ίδιο brand name (Celestron barlow 2x) και είναι εξαιρετικός σε οπτική απόδοση,χωρίς να υποβαθμίζει την ποιότητα της εικόνας,τουλάχιστον σε φωτεινά αντικείμενα!

Επειδή κυκλοφορούν διάφοροι με το ίδια χαρακτηριστικά,δεν ξέρω αν έχουμε τον ίδιο barlow.

Φιλικά-Κώστας 🙂 

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και κάτι σημαντικό για εξοικονόμηση χρημάτων:

Τα DSO με "νεφελώδη" υφή,πχ.νεφελώματα,γαλαξίες λόγω του ότι δεν έχουν σαφή δομή με ακμές και περιγράμματα υψηλού κοντράστ,αλλά ασαφή δομή,δεν θα δείξουν ουσιαστική διαφορά στο 102/500 χρησιμοποιώντας τον SvBONY 9mm σε σχέση με τον ES 8.8mm,όσο αφορά την οξύτητα,στις μικρές-μεσαίες μεγεθύνσεις που αναγκαστικά θα χρησιμοποιηθούν.

Κάποια αμυδρά DSO δεν χρειάζονται μεγάλο οπτικό πεδίο,διότι μπορεί να μπουν στο πεδίο και πιο φωτεινά αντικείμενα πχ.άστρα,που θα κλείσουν την κόρη του ματιού και θα σκοτεινιάσουν τα αμυδρότερα πιο πολύ...

Στα μικρής έκτασης DSO πχ.σφαιρωτά αστρικά σμήνη ή άλλα μικρά και αμυδρά,είναι καλύτερη λύση οι plossl με ένα τυπικό πεδίο 52ο.

Αν έχεις κάποια πολύ συγκεκριμένα DSO που θέλεις να παρατηρείς συνέχεια,τότε βάλε τα στο astronomy tools με τους προσοφθάλμιους σε μεγάλη οθόνη υπολογιστή ή laptop για να δεις καλύτερα τις διαφορές.

Μην προσπαθείς να δεις μέσα από smartphone ή tablet με μικρές οθόνες κάτω των 10",δεν θα έχεις την καλύτερη θέαση στη σύγκριση.

Αν έχεις smart τηλεόραση μπορείς να την συνδέσεις με το κινητό σου,για να βλέπεις σε μεγάλη οθόνη.

Στη μεγάλη οθόνη βλέπεις καλύτερα,είναι σαν να "βυθίζεσαι" μέσα στην εικόνα,προσεγγίζεις καλύτερα την πραγματική θέαση μέσα από το προσοφθάλμιο.

Πάρε τον χρόνο σου και μη βιάζεσαι να επιλέξεις,περίμενε και τον Νοέμβριο μήπως βρεις ευκαιρίες στις εκπτώσεις.

Εδώ στις αγγελίες νομίζω υπάρχει ακόμα ο APM UFF 30mm,70o.

Είναι καλός φακός από ό,τι διάβασα αυτές τις μέρες.

Φιλικά-Κώστας 🙂 

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 19/10/2024 at 4:17 ΜΜ, kkokkolis said:

Έχω το 102/500 και χρησιμοποιώ τον ES 68 24mm και τον Hyperion Zoom. Έχω και τους ES 82 6.7 και 4.7 και είναι μια χαρά, αν και προτιμώ μεγαλύτερο eye relief λόγω Του ότι με αυτό κάνω επίγεια παρατήρηση περισσότερο. 

Είχα και τον ES 14. Βάσει των αναφορών θα προτιμούσα τον 8.8mm που δίνει μεγαλύτερη μεγέθυνση από τον 14 και τον 11. 

Στο τηλεσκόπιο αυτό που είναι ευρέος πεδίου, έχει μικρότερη σημασία πάντως το φαινόμενο πεδίο των φακών. 68-72° είναι μια χαρά, ακόμη και οι Radian δίνουν πολύ ωραίες εικόνες και το αντικείμενο δεν φεύγει γρήγορα από το πεδίο. 

 

Κωνσταντίνε μιας και εκ τον πραγμάτων ο σωλήνας αυτός  λόγο κατασκευής  δείνει ευρύ  πεδία από μόνος του (και χαμηλές μεγεθύνσεις )  πιστεύεις ότι ένας  8/24  60°- 40°   αντίστοιχα  ας πούμε  Celestron  θα  έλυνε το  πρόβλημα χωρίς πολλά πολλά;   (  Δεν το λες και άσχημο να χωράει όλο το Μ45   στο 24mm 40°)  Και άντε έναν  ακόμη φακό 5 ή 6mm  για κάποιες κλέφτες Ματιές σε πλανήτες ;   

Screenshot_2024-10-24-19-07-31-36_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Το επεξεργάστηκε ο τσιαγκας προδρομος
ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο zoom είναι καλή λύση, άλλωστε στις διόπτρες zoom χρησιμοποιούν εκ κατασκευής. Μπροστά στον Hyperion όμως ο τυπικός 24-8 ( έχω τον William Optics) και ο τυπικός 21-7 (είχα τον Skywatcher), ωχριούν. 40° είναι λίγες για εμένα, εκτός αν είναι παραχώρηση για έναν καλό ορθοσκοπικό. Πάντως, ναι, γιατί όχι; 

Το επεξεργάστηκε ο kkokkolis

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης