Jump to content

Οκτώ Κινέζικες ίντσες !!!


nemea

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν δύο περίπου εβδομάδες παρέλαβα ένα οκτάιντσο (f4) κατοπτρικό τηλεσκόπιο.

 

Δεδομένα που το αφορούν:

1) Μεταχειρισμένο.

2) 170€ κόστος (μεταφορικά μηδέν).

3) Κατασκευή Κίνας (Στο internet το βρήκα με την ονομασία Helios Εxplorer).

4) Ισημερινή βάση

5) Προσοφθάλμια PL20mm και PL 6,5mm.

6) Barlow x2 και x3

 

Αρχικά προβληματίστηκα με το collimation. Κοιτώντας από τον εστιαστή (χωρίς προσοφθάλμιο) ήταν εμφανές πως από ευθυγράμμιση το τηλεσκόπιο ήταν χάλια. Έπρεπε να κάνω κάτι γρήγορα. Αποφάσισα πως θα ξεκινήσω τις απόπειρες ευθυγράμμισης με τον γνωστό τρόπο της θήκης του φωτογραφικού φιλμ. Δεν ήμουν σίγουρος πώς να το τρυπήσω ακριβώς στο κέντρο και το εγκατέλειψα. Ψάχνοντας και άλλο στο internet, ανακάλυψα ότι αν αφαιρέσω το οπτικό μέρος από έναν άθλιο προσοφθάλμιο των 4,5mm που είχα, θα μπορούσα να τον μετατρέψω σε ένα εργαλείο ευθυγράμμισης. Το έκανα και δούλεψε...

Πραγματικά κατάφερνα να κεντράρω το μάτι μου πάνω από τον εστιαστή και έτσι άρχισα τη διαδικασία ευθυγράμμισης σύμφωνα με τις οδηγίες που βρήκα στο site του Astrovox αλλά και άλλων στο internet. Όλα μου φάνηκαν τέλεια και περίμενα τη νύχτα να απολαύσω τα αποτελέσματα της προσπάθειάς μου.

Αποτυχία. Σε πλανητική παρατήρηση (Κρόνος) χάλια. Θολό είδωλο με μία λάμψη στην άκρη του. Τα αστέρια σε καμία περίπτωση δεν φαίνονταν ως σημεία. Ανεβάζω μεγέθυνση, φλουτάρω και προσπαθώ να δω τους δίσκους Airy. Τίποτα. Ακανόνιστα σχήματα. Collimation μηδέν…

 

Την επόμενη ημέρα πάλι απόπειρα ευθυγράμμισης με το μάτι , αλλά το βράδυ η παρατήρηση ήταν αδύνατη και πάλι. Η πολυπόθητη ευθυγράμμιση ήταν ανεπιτυχής.

Για τηλεσκόπιο συνολικής αξίας 170€ δεν υπήρχε περίπτωση να δώσω χρήματα για να αποκτήσω κάποιο εργαλείο ευθυγράμμισης (π.χ. laser collimator), οπότε αποφάσισα να δοκιμάσω τη μέθοδο του τεχνητού αστέρα. Σε απόσταση μισού μέτρου μπροστά από τον προβολέα του γκαράζ μου, τοποθέτησα ένα χαρτόνι και άνοιξα πάνω του σε διάφορα σημεία, τρυπίτσες όσο το δυνατό μικρότερες. Τοποθέτησα το τηλεσκόπιο περίπου 30 μέτρα μακριά του και άρχισα.

Μετά από περίπου μία ώρα τα κατάφερα. Είδα τους δίσκους του Airy κεντραρισμένους αλλά λίγο παραμορφωμένους (δεν ήταν τέλειοι κύκλοι).

Ήρθε το βράδυ και ξεκίνησα την παρατήρηση. Ο Κρόνος εμφανώς βελτιωμένος. Το είδωλό του καθαρά εστιασμένο καλυμμένο όμως με ένα κυκλικό θόλωμα. Τα αστέρια μετατράπηκαν σε μικρά σημεία τα οποία όμως στα άκρα του πεδίου αποκτούσαν φωτεινές ουρές (κατάλαβα ότι το τηλεσκόπιο πάσχει από το φαινόμενο της κόμης). Το νεφέλωμα του Ωρίωνα λαμπερότερο από ότι το είχα δει ποτέ.

Μετά κρύωσα και μπήκα μέσα !!!

 

Συμπέρασμα:

Δεδομένων του κόστους του τηλεσκοπίου, του εστιακού του λόγου και της εμπειρίας μου πιστεύω ότι το όργανο στάθηκε τελικά στο ύψος του. Διορθωτή κόμης δεν πιστεύω πως θα αποφασίσω να αγοράσω για ένα τόσο φτηνό τηλεσκόπιο. Ελπίζω μέχρι το καλοκαίρι να καταφέρω να αγοράσω ένα 8ιντσο DOB γνωστού κατασκευαστή.

Ως τότε θα το «λιώσω» στις παρατηρήσεις…

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Γραφετε καθαρά, χωρίς μουντζούρες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν αφεστιάζεις σε ένα φωτεινό αστέρι, αυτό που βλέπεις είναι ένα donut αποτελούμενο από ομόκεντρους κύκλους; Αν όχι, τότε η ευθυγράμμιση που έκανες παίρνει βελτίωση.

Θα σου πρότεινα μια και έχεις σκοπό να αγοράσεις κάποιο άλλο νευτώνειο στο άμεσο μέλλον, να προμηθευτείς ένα κανονικό cheshire tube. Δεν θα χρειαστείς τίποτα παραπάνω, εκτός και αν σκοπεύεις να αγοράσεις αργότερα κανένα θηρίο, όπου το laser θα διευκολύνει στην ευθυγράμμιση του πρωτεύοντος αλλά *δεν* θα αντικαταστήσει το cheshire.

Όταν είχα νευτώνειο είχα κάνει κι εγώ κάτι ανάλογο με αυτό που περιγράφεις, με έναν 4άρη kelner με πολύ μέτρια αποτελέσματα. Όταν αξιώθηκα να πάρω ένα cheshire και να ελέγξω την ευθυγράμμιση η διαφορά ήταν *τεράστια*.

Όπως και να έχει, κάνε το τεστ με πραγματικό αστέρα και ανάλογα πράξε.

Μεγειά και καλές παρατηρήσεις!

Φιλικά,

Ηλίας.

AO94182_640.jpg.1bd2a5ce0844d8a4037626d24b1d3f06.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως όπως και να έχει έκανες τέλεια επένδυση για τα χρήματα που διάθεσες!

 

Καλύτερα μέτριο 8άρι παρά μικρότερο και σαφώς πιο ακριβό! =D> =D>

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αν θες laser collimator θα σου φερω εγω.παρεμε τηλ.η π.μ.

Σ.Ε.Α.Α (συλλογος ερασιτεχνικης αστρονομιας αργολιδας)

 

http://astropanorama-panorama.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλαράκο,

 

Αν οι κύκλοι σου δεν είναι τέλοιοι, υπάρχει πρόβλημα ακόμα. Δοκίμασε ξανα, και εφόσον δεν έχεις collimation tool, τρύπησε το κουτί του φίλμ στο κέντρο του καπακιού του (εκεί που έχει μία λακούβα με ζεσταμένη βελονα) και θα δείς ότι ακόμα δεν είσαι εντάξει.

Χρησιμοποίησε το μεγαλύτερο προσοφθάλμιο που έχεις, αν έχεις βάλε και έναν barlow, ακόμα και αν βγαίνεις εκτός μέγιστης μεγεθυνσης και ξαναπροσπάθησε. Οι μεγεθύνσεις που πέρνεις είναι μεγάλες και για πλανητική πρέπει να αγγίζεις το "τέλειο" για να δείς καλά.

Καλός ο Laser, αλλα ο chesire είναι το βασικό σου εργαλείο, μην τσιγγουνευτείς εκεί.

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τηλεσκόπια με f4, το καπάκι του φίλμ σε καμία περίπτωση δεν μπορέι να δώσει την ακρίβεια που απαιτείται.

Δοκιμάστε τη μέθοδο του τεχνητού αστέρα. Έστω και σαν πείραμα...

 

Για το ότι οι κύκλοι ΔΕΝ φαίνονται σαν κύκλοι το πιθανότερο είναι πως είτε το κάτοπτρο δεν είναι ποιοτικό ή είναι πολύ δυνατά σφιγμένο στη βάση του και έχει παραμορφωθεί. Θα κάνω δοκιμές και θα επανέλθω.

 

Όσο για την αγορά ενός laser collimator, δεν ρισκάρω το κόστος αγοράς του για ένα τηλεσκόπιο το οποίο είναι τόσο φτηνό.

 

Δημήτρη Μπάρλα σου στέλνω χαιρετισμούς. Θέλω να δοκιμάσω το Laser Collimator. Πέρνα να κεράσω καφεδάκι. Θα επικοινωνίσουμε.

Γραφετε καθαρά, χωρίς μουντζούρες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι μην πάρεις λέιζερ.Το πιθανότερο είναι ο εστιαστής να μην τον κρατάει κάθετα.Οπότε αντίο ευθυγράμμιση.Μετατόπιση πεδίου έχει?Το έλεγξες?
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Αφού απέκτησα ένα Laser Collimator κατάφερα να ρυθμίσω ικανοποιητικά το Κινέζικο 8ιντσο κατοπτρικό τηλεσκόπιό μου. Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι στα εξαιρετικά φωτεινά αντικείμενα (Σελήνη, πλανήτες...) εμφανίζεται γύρο από το αντικείμενο μία φωτεινή άλως. Το αντικείμενο αυτό καθ' αυτό φαίνεται πολύ καλά εστιασμένο και τα όριά του είναι σαφέστατα.

Αν με κάποιο τρόπο περιορίσω την ποσότητα του φωτός που φτάνει στο τηλεσκόπιο το πρόβλημα μειώνεται αισθητά αλλά χάνω σε λεπτομέρεια (π.χ. Οι μπάντες της ατμόσφαιρας του Δία ξεθωριάζουν).

 

Που μπορεί να οφείλεται το πρόβλημα;

 

Η φωτογραφία που παραθέτω ΔΕΝ είναι αληθινή, αλλά είναι προϊόν μοντάζ για να σας περιγράψω το πρόβλημα που αντιμετωπίζω.

Problem.jpg.c5b289b584658368f76b4bccdb6b74b8.jpg

Γραφετε καθαρά, χωρίς μουντζούρες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που περιγράφεις για ατμόσφαιρα μου κάνει.Ειδικά το καλοκαίρι αντιμετωπίζω κ εγώ αυτό το πρόβλημα.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα έλεγα σκονισμένα κάτοπτρα. Η σκόνη έχει τη τάση να σκεδάζει το φως με αυτά τα αποτελέσματα. Έχει δει πόσο καθαρά είναι τα κάτοπτρά σου;

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα κάτοπτρα φαίνονται καθαρά. Οποιαδήποτε υποψία σκόνης αφαιρείται φυσώντας με στεγνό αέρα τα κάτοπτρα. Πάραυτα, ίσως να τολμήσω να τα “πλύνω”.

 

Να μην ξεχνάμε πως πρόκειται για ένα πολύ φθηνό τηλεσκόπιο και φοβάμαι πως το πρόβλημα είναι κατασκευαστικό...

Γραφετε καθαρά, χωρίς μουντζούρες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα έλεγα σκονισμένα κάτοπτρα. Η σκόνη έχει τη τάση να σκεδάζει το φως με αυτά τα αποτελέσματα. Έχει δει πόσο καθαρά είναι τα κάτοπτρά σου;

 

Παίζει κ αυτό.Ακόμη κ τα προσοφθάλμια μπορεί να έχουν λίπος απ τις βλεφαρίδες που δεν έχει καθαριστεί καλά.Ξέρεις με το μάτι πολλές φορές το λίπος δεν φαίνεται γιατί με το καθάρισμα το απλώνουμε ομοιόμορφα στο προσοφθάλμιο κ αυτό ξεγελάει.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα κάτοπτρα φαίνονται καθαρά. Οποιαδήποτε υποψία σκόνης αφαιρείται φυσώντας με στεγνό αέρα τα κάτοπτρα. Πάραυτα, ίσως να τολμήσω να τα “πλύνω”.

 

Να μην ξεχνάμε πως πρόκειται για ένα πολύ φθηνό τηλεσκόπιο και φοβάμαι πως το πρόβλημα είναι κατασκευαστικό...

 

Μαζί γράφαμε.

Τι σε κάνει να πιστεύεις πως το τηλεσκόπιο σου έχει χειρότερα οπτικά απ τα skywatcher?Κ αυτά Κινέζικα είναι.Το πρόβλημα που περιγράφεις το έχω αντιμετωπίσει κ εγώ με αρκετά καλά οπτικά.Χωρίς να το έχω ψάξει κ πολύ πιστεύω πως είναι η ατμόσφαιρα, χωρίς να αποκλείω κ το λίπος στα προσοφθάλμια.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω παιδια οταν το ειχα παθει αυτο ειχε πιασει υγρασια το προτευων μου αλλα και το προσοφθαλμιο!

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης