Jump to content

Θεωρία των υπερχορδών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η θεωρία των υπερχορδών (συμπεριλαμβανομένης και της θεωρίας Μ) υποστηρίζει ότι τα κουάρκ είναι χορδές , συγκεκριμένα παλλόμενα νήματα που διέπονται από ενός συγκεκριμένου είδους ενέργειας. Επίσης, υποστηρίζεται πως υπάρχουν μερικά νήματα με αριστερόστροφη ταλάντωση, που κινούνται σε 28 διαστάσεις, ενώ υπάρχουν και μερικά με δεξιόστροφη ταλάντωση που κινούνται σε 11 διαστάσεις.

Κι εδώ τίθoνται οι ερωτήσεις:

Ποιες είναι αυτές οι 39 διαστάσεις (28+11);

Τι είναι η ετεροτική χορδή (σχετικό με το θέμα, δεν αναφέρεται στο κείμενο);

 

MTheory-goog.gif.7641d4d975be6fb6ad175100bc093eb7.gif

ο πλανήτης Μ

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην ξεχνας οτι ολα αυτα τα μοντελα ειναι μαθηματικες λυσεις σε κοσμολογικα προβληματα. :D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://news.pathfinder.gr/periscopio/braneworld-dimensions.html

 

http://news.pathfinder.gr/periscopio/brane_theory.html

 

συγνώμη που σου δίνω τέτοιου είδους απάντηση αλλά το θέμα που έθιξες δεν μπορεί να απαντηθεί σε λίγες γραμμές.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και αυτό το βιβλίο βοηθά:

 

Το Κομψό Σύμπαν του Brian Greene

 

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CE%BF_%CE%9A%CE%BF%CE%BC%CF%88%CF%8C_%CE%A3%CF%8D%CE%BC%CF%80%CE%B1%CE%BD

Γραφετε καθαρά, χωρίς μουντζούρες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η θεωρία των υπερχορδών (συμπεριλαμβανομένης και της θεωρίας Μ) υποστηρίζει ότι τα κουάρκ είναι χορδές , συγκεκριμένα παλλόμενα νήματα που διέπονται από ενός συγκεκριμένου είδους ενέργειας. Επίσης, λέγεται πως υπάρχουν μερικά νήματα με αριστερόστροφη ταλάντωση, που κινούνται σε 28 διαστάσεις, ενώ υπάρχουν και μερικά με δεξιόστροφη ταλάντωση που κινούνται σε 11 διαστάσεις.

Κι εδώ τίθoνται οι ερωτήσεις:

Ποιες είναι αυτές οι 39 διαστάσεις (28+11);

Τι είναι η ετεροτική χορδή (σχετικό με το θέμα, δεν αναφέρεται στο κείμενο);

 

Καταλαβαίνεις τι σημαίνει αριστερόστροφη και δεξιόστροφη ταλάντωση καταρχήν??? =; ... Είναι έννοιες οι οποίες τις μαθαίνεις από το λύκειο και μετά...Καταλαβαίνεις τι λέει η θεωρία Μ???.Μην γράφεις μόνο ερωτήσεις μόνο για να γράφεις...Και φαίνεται από τις ερωτήσεις σου...Ρωτάς ποιές είναι αυτές οι 39 διαστάσεις ενώ αναφέρεις τις ιδιότητες τους...Εκτός από αυτά να ξέρεις απλά ότι η θεωρία των χορδών έχει χιλιοσυζητηθεί στο φόρουμ και ούτως ή άλλως σε ένα παγκόσμιο συνέδριο φυσικών θεωρούν πώς οι 26 διαστάσεις(πόσο μάλλον οι 39!! :shock: )θεωρούνται υπερβολικές για την κατανόηση της γεωμετρίας του σύμπαντος ...όποτε σαν θεώρια αρχίζει να εγκαταλείπεται...Γι' αυτό στην ηλικία στην οποία τουλάχιστον μας λες,καλύτερα να διαβάζεις πράγματα ποιο ουσιώδη για την ηλικία σου και όταν φτάσεις σε μεγαλύτερη ηλικία και καταλαβαίνεις κάποια πράγματα τότε ερεύνησε το..Η θεωρία των χόρδων και των υπερχορδών θεωρούνται από τις δυσκολότερες σε κατανοήση πόσο μάλλον και στην μελέτη τους, διότι τα μαθηματικά που έχουν είναι πάρα πολύ δύσκολα....

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης τίθεται άλλο ένα ερώτημα:

 

Έχει προταθεί κανένα πείραμα για την επιβεβαίωση ή όχι των προβλέψεων

αυτών των θεωριών ;

 

Επιχειρήματα του τύπου "μα είναι όμορφη άλλα πρέπει να'ναι σωστή"

δεν στέκουν για επιστημονικές θεωρίες.

 

Ακόμη, μην την πέφτετε όλοι πάνω στην Τσαπραζή, είναι μόνο 11, οπότε

λογικό να στερείται ακρίβειας στην διατύπωση αυτού που θέλει να πει.

 

Στα 11 μου δεν είχα ακούσει καν για κβαντική μηχανική, έπαιζα στα χωράφια. Οπότε όταν κάποιος έρχεται στο φόρουμ επειδή άκουσε/διάβασε κάτι κ'

είναι περίεργος/η για το τι παίζει είναι όντως καλό να τρώει κράξιμο ;

 

Και αν γουστάρει να διαβάζει για Μ-theories, superstrings κτλ, ας διαβάζει.

Δεν νομιζω πως οι προτροπές του τύπου "στην ηλικία που είσαι θα'πρεπε να διαβάζεισ..." βοηθάνε ιδιαίτερα.

 

@Ελένη: αν θέλεις να κατανοήσεις την Φύση, άρχισε να μελετάς μαθηματικά

όσο πιο νωρίς γίνεται. Όταν με το καλό τελειώσεις την Άλγεβρα, Γεωμετρία του γυμνασίου πιάσε κανά 2 καλά βιβλία Απειροστικού κ' Διαφορικού Λογισμού. Έπειτα διανυσματικού λογισμού κ' γραμμικής άλγεβρας.Στη συνέχεια σε περιμένει μελέτη σε συνήθεις διαφορικές, μερικές διαφορικές εξισώσεις, προγραμματισμός +αριθμητική ανάλυση που θα σου φανούν χρήσιμα εργαλεία όπως κ' η μιγαδική ανάλυση.

 

Από εκεί κ' μετά μπορείς να μπεις κ' πιο πολύ βαθυά στα μαθηματικά αν θέλεις(Ανάλυση, Άλγεβρα, Τοπολογία κτλ) ή να συνεχίσεις με τα απαραίτητα που χρειάζονται για την κατανόηση της Σχετικότητας, δηλ.

τανυστική ανάλυση(που δεν είναι τίποτα αν έχεις μάθει καλή γραμμική άλγεβρα, διανυσματικό ,απειροστικό+διαφορικό λογισμό..)

δS>=0 (c.s.)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! :roll: όσο για την απάντηση στην ερώτησή σας...:

Η γενική σχετικότητα περιγράφει το σύμπαν στην κλίμακα των πλανητών και των πλανητικών συστημάτων , ενώ η κβαντομηχανική βρίσκει εφαρμογή στις υπο-ατομικές κλίμακες. Αυτό το χάσμα προσπαθεί να γεφυρώσει η θεωρία Χορδών , η οποία αντιμετωπίζει τον χωρόχρονο ως μια πολλαπλότητα , όχι σημείων, αλλά μονοδιάστατων αντικειμένων, που ονομάζονται Χορδές . Οι Χορδές αυτές έχουν ιδιότητες παρόμοιες με τις κοινές χορδές (π.χ. τάση και δόνηση ). Είναι πολλά υποσχόμενες θεωρίες, που όμως δεν έχουν δώσει ακόμη πειραματικά ελέγξιμα αποτελέσματα. Η έρευνα για την πειραματική επιβεβαίωση της θεωρίας χορδών βρίσκεται σε εξέλιξη...

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρωτάς η απαντάς τελικά;

 

Συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα της Μαρίας, εδω επιστήμονες και αν δεν ειναι εξειδικευμένοι δεν μπορούν να πλησιάσουν τέτοια θέματα. Και προσπαθείς εσυ;

ΔΕΝ έχει νόημα..δεν μπορείς να μάθεις διαίρεση χωρίς να ξέρεις αφαίρεση...ΤΕΛΟΣ

Αφού έχεις όρεξη ασχολήσου με την κλασσική φυσική και τα μαθηματικά που μαθαίνεις στο σχολείο στα βιβλία της ηλικίας σου κλπ

 

Δεν έχει νόημα να αντιγράφεις κομμάτια απο βιβλία και να τα παραθέτεις εδω...ειτε ως ερωτήσεις είτε ως απαντήσεις..

 

Απο τη βάση θα ξεκινήσεις για να πας ψηλά!!!

 

 

Φιλικά Τηλέμαχος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σιγά ρε παδιά το φάγατε το κορίτσι,το φόρουμ είναι ελεύθερο και μπορεί ο καθένασ να ρωτα οτι θελει,αν κάποιος θεωρεί την ερώτηση πολυσυζητημένη τότε πολύ απλά ας μήν απαντήση.

Ρώτα ότι θέλεις ρε Τσαπραζί.....όσο για αριστερόστροφες ή δεξιόστροφες νομίζω εχει να κάνει με το σπίν τον ηλεκτρονίων.δηλ. το αρ. η δε. σπιν μεταφράζονται σαν αριστερόστροφη ή δεξιόστροφη ταλάντωση.

 

συνέχισε να ρωτάς.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε,οχι δεν αφοριζει κανεις ρε παιδια.Ο καθενας ειναι ελευθερος να γραφει και να λεει οτι θελει,δεν ειπε κανεις στην ελενη να μην γραφει.Αλλα πιστευω οτι θα συμφωνησω λιγο με τη μαρια και τον τηλεμαχο.Καλοπροαιρετα παντα,αλλα δν ξερω κατα ποσο η μικρη μας φιλη καταλαβαινει και απολυτα αυτα που μας γραφει.(Οχι πως εγω ειμαι αυθεντια και τα καταλαβαινω ολα:) )

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικα και δεν αφόρισα κανέναν (με ποιο δικαίωμα άλλωστε) το μόνο που έκανα είναι να της δώσω μια φιλική συμβουλή, τη γνώμη μου δλδ για το πώς αντιλαμβάνομαι εγώ τις ερωτήσεις της.

 

Αν δεν ενδιαφερόμουν, θα μπορούσα απλά να την αγνοήσω...αλλα πιστεύω ότι αυτό που λέω έχει μια λογική και θα τη βοηθήσει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δεν καταλάβαινα το θέμα, δεν θα είχα απορίες πάνω σε αυτό... :D :D :D

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δεν καταλάβαινα το θέμα, δεν θα είχα απορίες πάνω σε αυτό... :D :D :D

 

Δεν πάει ακριβώς έτσι στην συγκεκριμένη περίπτωση :).

 

Κ' αυτό επειδή δεν είναι απορία του τύπου

προσπαθώ να υπολογίσω το ολοκλήρωμα Ι=... ,

ξέρω ότι ισχύει το Α κ' το Β , έπραξα τα Γ, Δ

αλλά κόλλησα στο Ε σημείο. Καμιά ιδέα ;

(πρακτική απορία)

 

αλλά απορία του τύπου

τι να είναι οι υπερχορδές άραγε ;

Πώς θα μπορουσαμε να τις μελετήσουμε ;

(θεωρητικού/ φιλοσοφικού/ ευρετικού τύπου)

 

Δεν θέλω να υποτιμήσω καθόλου της δεύτερης ομάδας ερωτήσεις,

μιας κ' μετά από αρκετή προεργασία οδηγούν σε μαθηματικά

εργαλεία κ' άρα σε ερωτήσεις όπως της πρώτης ομάδας.

 

Αλλά δεν μας έδειξες κάτι το ιδιαίτερο για να ανακινήσεις την περιέργειά

μας, Λίγο ή πολύ επαναδιατύπωσες συμπεράσματα προηγούμενων ερευνητών. Όπως κάνουν οι βιολόγοι στο πρώιμο στάδιο της έρευνάς

τους "να κοιτάξτε αυτό το σκαθάρι που βρήκα, πολύ ενδιαφέρον δεν είναι ;"

 

Οπότε προσωπικά δεν βλέπω κάποια κατανόηση να πηγάζει από όσα

έγραψες, μονάχα ευγενή απορία/θαυμασμό για την Φύση.

 

Καλώς ήρθες...

δS>=0 (c.s.)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δεν καταλάβαινα το θέμα, δεν θα είχα απορίες πάνω σε αυτό... :D :D :D

 

Δεν πάει ακριβώς έτσι στην συγκεκριμένη περίπτωση :).

 

Κ' αυτό επειδή δεν είναι απορία του τύπου

προσπαθώ να υπολογίσω το ολοκλήρωμα Ι=... ,

ξέρω ότι ισχύει το Α κ' το Β , έπραξα τα Γ, Δ

αλλά κόλλησα στο Ε σημείο. Καμιά ιδέα ;

(πρακτική απορία)

 

αλλά απορία του τύπου

τι να είναι οι υπερχορδές άραγε ;

Πώς θα μπορουσαμε να τις μελετήσουμε ;

(θεωρητικού/ φιλοσοφικού/ ευρετικού τύπου)

 

Δεν θέλω να υποτιμήσω καθόλου της δεύτερης ομάδας ερωτήσεις,

μιας κ' μετά από αρκετή προεργασία οδηγούν σε μαθηματικά

εργαλεία κ' άρα σε ερωτήσεις όπως της πρώτης ομάδας.

 

Αλλά δεν μας έδειξες κάτι το ιδιαίτερο για να ανακινήσεις την περιέργειά

μας, Λίγο ή πολύ επαναδιατύπωσες συμπεράσματα προηγούμενων ερευνητών. Όπως κάνουν οι βιολόγοι στο πρώιμο στάδιο της έρευνάς

τους "να κοιτάξτε αυτό το σκαθάρι που βρήκα, πολύ ενδιαφέρον δεν είναι ;"

 

Οπότε προσωπικά δεν βλέπω κάποια κατανόηση να πηγάζει από όσα

έγραψες, μονάχα ευγενή απορία/θαυμασμό για την Φύση.

 

Καλώς ήρθες...

 

Όπως βλέπεις λοιπόν φίλε και συνάδελφε milia, συμφωνούμε...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Όπως βλέπεις λοιπόν φίλε και συνάδελφε milia, συμφωνούμε...

 

Στο συμπέρασμά μας, πιθανότατα..

Στη διαδρομή που ακολούθησε ο καθένας για να φτάσει στο συμπέρασμα

όμως δεν θα το έλεγα :).

δS>=0 (c.s.)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο συμπέρασμά μας, πιθανότατα..

Στη διαδρομή που ακολούθησε ο καθένας για να φτάσει στο συμπέρασμα

όμως δεν θα το έλεγα :).

 

Μου αρεσει ο τροπος με τον οποιο σκεφτεσαι.Πραγματικα,δε σε δουλευω..

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε 2 χρονια περιπου θα το δω ιδιοις ομασι;)

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δεν καταλάβαινα το θέμα, δεν θα είχα απορίες πάνω σε αυτό... :D :D :D

 

Και να μην το καταλάβει κάποιος το θέμα πάλι απορίες θα έχει....!Δεν έχει καμία σημασία...Δεν αφόρησα κανέναν..την αποψή μου είπα!Τα μαθηματικά και η φυσική που χρειάζονται σε τέτοια θέματα είναι επιπέδου λυκείου και πάνω...Και όπως είπα, όταν εννοώ να διάβαζει πιο ουσιώδη πράγματα εννοώ να περιορίζεται στις γνώσεις που έχει αποκτήσει στην ηλικία της...Δεν μπορεί κάποιος να μαθαίνει την πολλαπλασιασμό και την διαίρεση και να θέλει να διαβάζει ολοκληρωτικο και διαφορικό λογισμό !!! Είναι φύσιν αδύνατο!:shock:Τα μαθηματικά όπως και η φυσική είναι μια σειρά, και εάν δεν μάθεις τα βασικά δεν μπορείς να προχωρήσεις....Έχεις όλα τα χρόνια ελένη να τα μάθεις, μην βιάζεσαι!! =; Η θεωρία των χορδών όπως ανέφερα και από οτι φάνηκε από την απάντηση σου ελένη, δεν διάβασες αυτό που γράφω ή δεν το πρόσεχες, αρχίζει να εγκαταλείπεται σαν ίδεα από ένα παγκόσμιο σύνεδριο φυσικών που πραγματοποιήθηκε πέρυσι λόγω των πάρα πολλών διαστάσεων που παρουσιάζει η θεωρία..Και σε πληροφορώ πώς οι απορίες σου μπορούν να λυθούν διαβάζοντας σχετικά με το θέμα, βιβλία..Μην παραθέτεις κομμάτια από αλλού..Και σε ρωτώ φού αναφέρεις τις ιδιότητες που παρουσιάζουν οι 39 διαστάσεις πώς γίνεται να μην ξέρεις ποιές είναι αυτές?????????????? :-s

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαρία, οκ, αστο, δεν νομιζω ότι έχει καποιο νοημα να θέτεις τέτοιου είδους ερωτήματα, εμείς είπαμε στην Ελένη τους προβληματισμούς μας και δώσαμε μερικές συμβουλές ως μεγαλύτεροι, δεν νομίζω ότι χρειάζεται προέκταση το θέμα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν ρωτώ ποιες είναι αυτές, θέλω να μάθω τις...ονομασίες τους (π.χ. μήκος, πλάτος, ύψος, χρόνος κ.ο.κ)... :-s

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν ρωτώ ποιες είναι αυτές, θέλω να μάθω τις...ονομασίες τους (π.χ. μήκος, πλάτος, ύψος, χρόνος κ.ο.κ)... :-s

 

Δεν νομιζω να εχουν ονοματα και ουτε υπαρχει ουσια....

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

συμφωνω με τον koyote. εγω πχ μπερδευω το μηκος με το πλατος.

 

σχετικα με αυτο που ειπε η μαρια οτι η θεωρια των χορδων αρχιζει να αποριπτεται, το ιδιο εχω ακουσει και γω και οτι επιστρεφουν στη θεωρια της σχετικοτητας των τεσσαρων διαστασεων.

e-math.forummotion.com
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

συμφωνω με τον koyote. εγω πχ μπερδευω το μηκος με το πλατος.

.

 

Αυτο τωρα μου θυμιζει τα λογια του θεοδοσιου στο συμπαν που αγαπησα..Αρχιζοντας ειπε οτι μια φορα καθως παρατηρουσε ενα μαθημα γεωμετριας που εκανε η αδερφη του στο ανηψι του,το οποιο ανηψι μπερδευε το μηκος με το πλατος.Και συνεχιζοντας ειπε οτι μηκος πλατος υψος μπορουμε να θεωρησουμε οποιαδηποτε απο τις 3 γνωστες μας διαστασεις...

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης