Jump to content

Πήρα και άλλη αναλογική (το αίμα νερό δεν γίνεται)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την Κυριακή περιδιαβαίνοντας στο Μοναστηράκι είδα στην πραμάτεια ενός υπαίθριου πωλητή μια γνώριμη φωτογραφική μηχανή την Kiev-4. Την πήρα στα χέρια μου και την περιεργάστηκα. ΄

Έβγαλα το φακό της και τον κοίταξα στο φως για μύκητες και χαραγματιές τίποτα πεντακάθαρος πέρα από τη λίγη σκόνη. Πέρασα όλες τις ταχύτητες κοιτάζοντας το κλείστρο έδειχνε μια χαρά και οι ήχοι πεντακάθαροι. Άνοιξα και την πλάτη της και όλα έδειχναν οκ. Την ξέρεις απ' έξω και ανακατωτά μου λέει ο πωλητής χαμογελώντας.

"Πόσο κάνει;" ήταν η ερώτησή μου.

"40" μου λέει.

"Πολλά του λέω ένα 25ρι και την παίρνω"

τελικά να μην τα πολυλογώ την πήρα με 30 ευρώ. Αμέσως έβαλα ένα φίλμ που είχα στην τσάντα και άφησα την DSLR. Τι ωραία είναι η πραγματική φωτογραφία! Με το λαμπερό τηλέμετρο εστίαζα ταχύτατα και ακριβέστατα ενώ ο ήχος ήταν γλυκός και σιγανός...

Ανυπομονώ να την δοκιμάσω και σε αστροφωτογράφηση piggyback μαζί με την παλιά μου Kiev-4A, τώρα βρήκε το αδερφάκι της! :cheesy:

 

Kiev-4.jpg.b51884122090ad3975626297c0eea015.jpg

Η Kiev-4 αναπαύεται στον καναπέ του σπιτιού μου

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έγραψε:

 

"Τι ωραία είναι η πραγματική φωτογραφία!"

 

Γράφω:

 

Και γιατί να μην είναι δηλαδή "πραγματική φωτογραφία" αυτή που αποτυπώνεται από μία pinhole κάμερα;

 

Ευτυχώς που δε έχουμε μείνει ακόμα στα "πραγματικά τηλεσκόπια" γιατί κάποια επιτεύγματα (όπως το Hubble) θα είχαν μένει στα συρτάρια κάποιον αιθεροβαμόνων επιστημόνων...

 

Στην επιστήμη οι συναισθηματισμοί είναι περιττοί.

Γραφετε καθαρά, χωρίς μουντζούρες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ELEOC! (Που λέει και η ourania) :P

Καλορίζικη η 52132 αναλογική μηχανή σου!!! :mrgreen:

Περιμένουμε να επισκεπτούμε και το... μουσείο που θ ανοίξεις, για να τις θαυμάσουμε κι από κοντά! =P~

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλοριζικη Γιωργη!!!!!!!!!!! μη μασας

 

κανουν προπαγανδα :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: το εισητιριο στο μουσειο τι τιμη θα εχει;;;;; \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ :mrgreen:

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

"Πόσο κάνει;" ήταν η ερώτησή μου.

"40" μου λέει.

"Πολλά του λέω ένα 25ρι και την παίρνω"

 

Σκεφτείτε μόνο τη σκηνή ](*,) ](*,) :-({|= :-({|= :cheesy: :cheesy:

Μόνο τα φανάρια λείπανε... :-note :-note :-note :-note

 

Γιώργη, καλορίζικη. :D

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και γιατί να μην είναι δηλαδή "πραγματική φωτογραφία" αυτή που αποτυπώνεται από μία pinhole κάμερα;

 

Ευτυχώς που δε έχουμε μείνει ακόμα στα "πραγματικά τηλεσκόπια" γιατί κάποια επιτεύγματα (όπως το Hubble) θα είχαν μένει στα συρτάρια κάποιον αιθεροβαμόνων επιστημόνων...

 

1)Ποιός είπε πως δεν είναι; Παρεμπιπτόντως με τον f/2 φακό που έχει διάμετρο 50 χιλιοστά θα βγάζεις φωτογραφίες με απείρως μεγαλύτερη ευκρίνεια από ότι με την μύτη καρφίτσας! Να μην αναφέρω μιας και μιλάμε για αστροφωρογραφία το πόσο αμυδρότερα άστρα θα καταγράψεις!

 

2)Τα περί πραγματικών τηλεσκοπίων είναι άσχετα! Η Kiev-4 βγάζει καλύτερες φωτογραφίες από την Olympus DSLR! Να μην αναφέρουμε το πόσο ευκολότερα εστιάζεις στο χαμηλό φως που η DSLR κυριολεκτικά "τα παίζει" και αν δεν ρίξει φλασιές ψάχνεται για το που είναι η εστία και το σκοτεινό της σκόπευτρο δεν βοηθάει καθόλου αν θέλεις να εστιάσεις χειροκίνητα!

BTW ο αισθητήρας αν δεν υπάρχει ηλεκτρισμός δεν καταγράφει τίποτα! Ναι πραγματική φωτογραφία είναι αυτή που περιλαμβάνει φωτοευαίσθητα υλικά!

 

ΥΓ Ποιά επιστήμη; Είπε κανείς πως κάνουμε επιστήμη; Δεν κάνουμε και ΔΕΝ μας ενδιαφέρει να κάνουμε! Αν κάποιες από τις παρατηρήσεις μας έχουν επιστημονική αξία έχει καλώς, αν όχι ΑΔΙΑΦΟΡΟ! Το χόμπυ μας κάνουμε και διασκεδάζουμε!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικη! Περιμένω κάλεσμα να παρακολουθήσω την διαδικασία της εμφάνισης! Μη ξεχνιόμαστε!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έγραψε:

 

"ΥΓ Ποιά επιστήμη; Είπε κανείς πως κάνουμε επιστήμη; Δεν κάνουμε και ΔΕΝ μας ενδιαφέρει να κάνουμε! Αν κάποιες από τις παρατηρήσεις μας έχουν επιστημονική αξία έχει καλώς, αν όχι ΑΔΙΑΦΟΡΟ! Το χόμπυ μας κάνουμε και διασκεδάζουμε!"

 

 

 

Γράφω:

 

ΟΚ, τώρα το 'πιασα.

Γραφετε καθαρά, χωρίς μουντζούρες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλοριζικη και καλες φωτογραφιες :D

Αυτό που είναι ακατάληπτο σχετικά με το σύμπαν είναι ότι θα έπρεπε να είναι πέρα για πέρα

καταληπτό

 

Albert Einstein :!:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης