Jump to content

Εφτασε !!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοι φιλοι του astrovox.

Οπως λεει και η παροιμια "καποιος πρεπει να βγαλει το φιδι απο την τρυπα...". Θα μου πειτε για ποιο φίδι μιλαω ? Βλεπωντας τις παρακατω φωτογραφιες πιστευω οτι οι περισσοτεροι απο εσας θα καταλαβετε τι θελω να πω...

111.thumb.jpg.f43cad139d156afeed52349c81d0da1d.jpg

100.thumb.jpg.76b73f66833de6a7aca8df1ee70dc028.jpg

9.thumb.jpg.9a3f0b33a9da6d2fa018813a13857d7e.jpg

8.thumb.jpg.232116c92451b400c441e81c0b64166d.jpg

7.thumb.jpg.24283344ba4938250970d63bf1481b0c.jpg

66.thumb.jpg.36044d3474014e18b99eaa72d240449c.jpg

5.thumb.jpg.1ff2287147a246986d29484772d50ebe.jpg

4.thumb.jpg.6a33b0c64d1769aa2229012548c21503.jpg

3.thumb.jpg.27cdeeda1d509ad084337c747d4b3840.jpg

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αυτο ειναι λοιπον το "φιδι" φιλοι μου ! Η νεα orion starshoot pro 6 mp.H καμερα που εχει προβληματισει παρα πολυ κοσμο...και εμενα προσωπικα.Οπου και αν εψαξα σε Ελλαδα και εξωτερικο ολοι ειναι με ενα ερωτηματικο. Ολοι "ναι μεν αλλα...".Φωτογραφιες απο αυτην ελαχιστες και ολες παρμενες απο ατομα που και κατα δικη τους ομολογια δεν ειχαν μεγαλη σχεση με τη αστροφωτογραφια.Εξαιρεση ενας Ιαπωνας που οι φωτος του ηταν τελειες.

Ετσι λοιπον σκεπτομενος τα υπερ και τα κατα αρχισα να ψαχνω για τιμες και στο εξωτερικο...Ωσπου σε καποια νησια στον Ατλαντικο ωκεανο (!!!) στις καναριους νησους βρηκα την καμερα σε μια τιμη που ηταν εξωφρενικα χαμηλοτερη απο αυτην που εβρισκα σε ολη την Ευρωπη και οχι μονο.Χαλαλι σκεφτηκα θα το κανω.

Οι ανθρωποι που συνενοουμουν στις καναριους νησους ηταν ευγενεστατοι πολυ εξυπηρετικοι και αψογοι επαγγελματιες.

Σε 2 εβδομαδες (και ουτε) με Σαββατοκυριακο μεσα η καμερα ηρθε στα χερια μου.

Τωρα το μονο που μενει ειναι να φτιαξει καπως ο καιρος γιατι στην Δραμα εδω και μια βδομαδα ειναι χαλια, και..."να βγαλω επιτελους το φιδι απο την τρυπα !". Να δουμε τελικα τι εχει να προσφερει αυτη η καμερα...

Να τονισω οτι το φινιρισμα, το βαλιτσακι, τα παντα ειναι αψογης ποιοτητας.Επισης να σας πω οτι η καμερα ειναι Τ-Ε-Ρ-Α-Σ-Τ-Ι-Α χωρις υπερβολη.

Για κλεισιμο μια διευκρινηση.

Θελω να αγοραζω απο τα καταστηματα της χωρας μου.Θελω να στηριζω τους εμπορους που ασχολουνται εδω με το αντικειμενο.Δεν το συζηταω.Για μερικα ευρω παραπανω παρακατω δεν υπαρχει θεμα.Αλλα οταν βλεπω τεραστιες (κυριολεκτικα) διαφορες στην τιμη σε καποιο προιον, σαν καταναλωτης θα κοιταξω το πορτοφολι μου.Μακαρι η τιμη που την αγορασα να υπηρχε και στην Ελληνικη αγορα και να την αγοραζα απο εδω...

 

Λοιπον αναμενω με αγωνια μια καθαρη νυχτα.Μολις την πετυχω θα σας ανεβασω φωτο απο το πρωτο φως.

Να ειστε ολοι καλα.

 

:-({|= :-({|= :-({|=

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλορίζικη και καλες φωτογραφιες :D Πραγματικα ειναι μεγαλη τεραστια :D Περιμενουμε φωτογραφιες :)

Αυτό που είναι ακατάληπτο σχετικά με το σύμπαν είναι ότι θα έπρεπε να είναι πέρα για πέρα

καταληπτό

 

Albert Einstein :!:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλοριζικη!!!

Ειναι πειρασμος αυτη η καμερα με τετοια χαρακτηριστικα σε αυτη την τιμη..

 

Υ.Γ. Πρωτο φως με ed80 ή το 8-ιντσο??

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε θηρίο!!! Τελικά εσύ θα μας ξελασπώσεις σχετικά με αυτό το φωτογραφικό πολυβόλο που έχει κάνει τον κ... να μας τρώει τόσο καιρό!! Κανονικά θα έπρεπε όλοι οι ενδιαφερόμενοι να τσοντάρουμε κάτι για την γενναία απόφαση σου! =D> =D>

 

Καλορίζικη και δεν αντέχουμε να δούμε τα πρώτα αποτελέσματα!

 

Ηλίας

Ηλίας Νταγιόγλου

Μια φωτογραφία = 10^3 λέξεις = 10^6 σκέψεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικη Στέλιο!

Με τον τρόπο που παρουσίασες την άφιξη της χάρηκα λες και την παρέλαβα ο ίδιος!

Εύχομαι να περάσεις δημιουργικά τον χρόνο σου και να παρουσιάσεις σύντομα την δουλειά σου

"Give me a place to stand and I will move the Earth"

Archimedes

 

http://www.geocities.com/pasbartz/pascal

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικια!!!!

Ό υπεύθηνος γιά τίς συνεφιές βρέθηκε ](*,)

Στέλιο κάνε κανά ευχέλαιο γιά να φύγουν τά σύνεφα [-o<

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κανονικά θα έπρεπε όλοι οι ενδιαφερόμενοι να τσοντάρουμε κάτι για την γενναία απόφαση σου
Αρκει να μας την δανειζει και ποτε ποτε :)

 

Καλοριζικη και περιμενουμε εναγωνιως φωτογραφιες και review (θα ειναι και πρωτια, ουτε το cloudynights δεν εχει βαλει ακομη! ). Οσο για το θεμα του κοστους εχεις 100% δικιο

 

(ρε μεγαλε, που τον βρηκες αυτον στα Καναρια, εγω μονο εναν Ισπανο βρηκα, αλλα και αυτος την εχει σε λογικη τιμη - εγω παντως το δηλωνω, θα περιμενω να σκασει μυτη στο Αστρομαρτ :) )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέλιο, καλορίζικη και από εμένα. Εαν δεν είναι αντιδεοντολογικό για τι διαφορά τιμής μιλάμε σε σχέση με την Ελληνική αγορά :?:

Καλορίζική και πάλι και περιμένουμε εναγωνίως να δούμε αποτελέσματα.

 

Φιλικά

Κώστας

EQ6 Sky Scan Pro, Skywatcher dob 8, Skywatcher 70/500, Canon 400D, Webcam PHILIPS - SPC900NC
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλοριζικη Στελιο και καλο προτο φως!!!!! περιμενουμε εικονες
ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδες αυτες τις φωτο απο το cloudy τις ειδα και εγω.ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ !!!

Αποψε μολις ειδα ενα μικρο ανοιγμα απο τα συνεφα εβγαλα τον εξοπλισμο αρων αρων εξω.

Εστεισα και εκανα τα παντα ταχυτατα !

Επειδη τα εχω παιξει θα σας πω εν συντομια οτι.

Ελαχιστος θορυβος που εξαφανιζεται με dark frames.

Πληρης απουσια εκεινης της κοκινιλας που εβλεπα με την dslr οσο την ειχα δοκιμασει.

Ευεσθησια αστρονομικης καμερας.

Ειχα focus πολυ καλο (με το ed 80)

Γενικο συμπερασμα ΑΨΟΓΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΚΥΡΙΟΙ !!! Αυτες οι φωτο που ειδατε ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.

Ενα μεγαλο μειονεκτημα ( ?) Το maxim !

Tα παντα πρεπει να γινονται με αυτο.Και το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οτι στο convert raw to rgb αστα να πανε...Τα settings του κατασκευαστη ειναι οτι να ναι.Μολις αρχισα να τα πειραζω και η Ανδρομεδα αρχισε να ερχεται στα κεντρα της.Θελει αρκετη δουλεια για να μαθω τα σωστα settings.

Γι αυτο και δεν σηκωνω την φωτο.Εχω προς το παρον μια πρασινη Ανδρομεδα...

Σε γενικα πλαισια αν και εκανα τα παντα προχειρα και γρηγορα (για να βεβαιωθω οτι ολα ειναι καλα κλπ κλπ) ενα εχω να πω...ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΘΕΡΙΖΕΙ !!!

Μολις τακτοποιησω το θεμα με το rgb και τις υπολοιπες ρυθμισεις του maxim θα σηκωσω το πρωτο φως.

Το ξαναλεω Α-Φ-Ο-Β-Α παιδες.Δεν εχει καμια παγιδα το εργαλειο.Ειναι οτι λεει.

Αυριο (καιρου επιτρεποντως) θα κανω μια ανδρομεδα "κανονικη" και θα σας ανεβασω πρωτο φως.

Να ειστε ολοι καλα.

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήθελα τις εντυπώσεις σου ώς προς την ευαισθησία που είπες. Σε σχέση με μία dslr σε iso 1600 δηλαδή τί αναλογία υπάρχει? Γράφει πιό γρήγορα? Επίης να μας πείς και με την χρήση φίλτρων ha κλπ τί παίζει.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και με την dslr μου δουλεψα ελαχιστα, θα σου πω το εξης απλο.Εγω επαιρνα ληψεις με iso 800.Στις δοκιμες που ειχα κανει στα 30 δευτερολεπτα με την dslr (για ενα frame μιλαω) η ανδρομεδα μονο ο πυρηνας ουσιαστικα.Αtik και Dsi στα 30 δευτερα εδειχναν περισσοτερη πληροφορια.Τις ειχα συνηθισει και μου κακοφαινοταν με την dslr.H orion απο το πρωτο καρε που κατεβασε μου εδωσε την ιδια αισθηση.Οτι δηλαδη "βλεπει" σφαιρα.Τωρα τι να σου πω 3 καμερες δουλεψα ολο και ολο.Αυτη ειναι η τεταρτη, και μου εδωσε αυτην την εντυπωση.

Οπως καταλαβαινεις ειχα τεραστια αγωνια αν δουλευει πρωτα απο ολα το εργαλειο.Και αν κρυβοταν καποια απατη, καποια μεγαλη παγιδα απο πισω.

Γι αυτο αποψε τα εκανα ολα σε χρονο ρεκορ προκειμενου να σιγουρευτω οτι ολα ειναι οκ.Και παρα τα λαθη που εκανα (και το ηξερα) η καμερα μου απεδειξε οτι ειναι περα για περα τζαμι ! Η ανδρομεδα μοιαζει τοσο μικρη μεσα στο καρε που δεν το πιστευω.Αυτο το ριμαδι το Maxim μου την χαλαει...Mε τα debayer και τα συναφη.Προσπαθω και με το deepskystacker και ενω κανω combine τις φωτο μου, το τελικο αποτελεσμα που βλεπω στην οθονη του ειναι ολοιδιο με ενα frame ! Kαμια διαφορα οπως στο Maxim που βλεπεις αμεσως το συνολικο αποτελεσμα.Κατι κανω λαθος.Aν καποιος ειναι εξπερ στο deep ας μου δωσει τα φωτα του.

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο dss η εικόνα που σου βγάζει μετά το stack μπορεί να μοιάζει με την αρχική. Την κάνεις save και επιλέγεις να μήν κάνει embed τα adjustments, ή κάπως έτσι έχει μία επιλογή στο save. Μετά την ανοίγεις με Photoshop και εκεί είναι σκοτεινή, αλλά εχει όλη την πληροφορία. Εκεί πάιζεις με την επεξεργασία για να αναδείξεις όλη την λεπτομέρεια που έχει προκύψει απο το stacking. Μή βλέπεις δηλαδή την εικόνα που σου βγάζει στο dss. Σώζε την σε tiff και μετά επεξεργάσου την με Photoshop.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μονο και μεγαλυτερο ισως μειονεκτημα.......ΕΙΝΑΙ ΕΓΧΡΩΜΗ......τελος.

Στελιο ειχα μια orion starshoot κι εγω,

αλλα καμια σχεση με το μονοχρωμο ccd. Αλλη ευαισθησια το μονοχρωμο.

Και μενα καπως ετσι εβγαιναν τα χρωματα. Επρεπε καθε φορα να τα φτιαχνω με διαφορα προγραμματα.

 

Προσωπικα αναμεσα σε αυτην και μια ΑΤΙΚ16 ΗR θα διαλεγα την δευτερη.

 

Προς θεου δεν το λεω για να σε τρομοκρατησω ,ουτε να θιξω την καμερα.

Απλα θα το διαπιστωσεις απο μονος σου εντος καιρου :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλοριζικη,καλες αστροφωτογραφισεις και αργοτερα με μια SBIG!
Η κατανοηση των αρχων της κοσμογονιας και του αεναου ταξειδιου μας στο πνευματικο κοσμο επιβαλλει την ταυτοχρονη υλικη και πνευματικη εξελιξη του ανθρωπου.ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλοριζηκη Στελιο, ειμαι σιγουροs οτι θα δουμε εξαιρετικεs φωτο μ' αυτη την ccd, καλη συνεχεια να εχειs. \:D/
Φιλικα Χρηστοs.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προς τον αγαπητο φιλο Hunters.Γνωριζω οτι γνωριζεις πολυ καλα το αντικειμενο.Να σου υπενθυμισω μονο οτι ξεκινησα με εγχρωμη (την εχω ακομη) και μετα πηγα σε ασπρομαυρη με τροχο (την εχω ακομη και αυτη).Η αγορα εγχρωμης ηταν 100% μελετημενη αγορα φιλε μου.Γιατι ? Πεδιο εψαχνα.Ετσι λοιπον αγορασα πεδιο.Και ξαναλεω οτι απο τις πρωτες εντυπωσεις αγορασα πολυ καλο πεδιο.Συντομα (σημερα ο καιρος δηχνει τζαμι) θα εχετε και εσεις αποψη για το συγκεκριμενο μηχανημα.

 

Να σαι καλα hunters.

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλαράκι Στέλιο ,να τη χαίρεσαι την νέα ORION και καλές αστροφωτογραφίσεις .Πείσμα θέλει και όλα θα πάνε ρολόι.ΜΕΓΙΕΣ.......

 

(Άλλοστε ήταν θέμα χρόνου ν΄αποκτήσεις και συ μια ένχρωμη ORION ,μιας και πριν λίγους μήνες πήρα και γω το ίδιο παλαιότερο μοντέλο χε...χε...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης