Jump to content

Bresser Skylux για άλλη μια φορά στα Lidl


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σου Χρηστοοοοοοο! Περνα για καφε ρε που ελεγες...

 

Και να σας πω κατι να γελασουμε ολοι?

Φωτογραφιες σαν κιαυτη του Χρηστου προσωπικα δεν μου λενε τιποτα!

Τα χρωματα της ανατολης μου φαινονται 3 φορες πιο εντονα, κοιτοντας τα απλα με τα ματια!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 198
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αν δεν είναι ομορφη δεν ειναι ενταξη να συνφωνησω.

Βάλε εσυ μια δική σου να δω τι Βγαζεις.

Το πας σονυ και καλλα να μαλώσεις με όλλους?

Δεν έχω τετοιες διαθεσεις παντως και αν δεν αρεσω δεν ενοχλώ στην τελικη

Πεισματα για μαλωματα δεν εχω

Απλα αν δω οτι δεν παει κατι καλα δεν ασχολουμαι μετα καθολου και το αφηνω να Κοπάσει.

Για καφε θα ερθω καποια μερα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ζωή είναι μία Πλάκα ας Πούμε.

και μαλλον Έχει Πολλών Ειδών Πλάκες. μονο που θα Αργύσω να τις Μάθω.

:D

Οταν Μπορεσω θα έρθω να σε γνωρίσω.. σου το έχω πεί άλλωστε απο καιρό.

Έισαι Πολύ Κοντα.

 

Τωρα τα Χριστούγεννα που θα Εορτάσω δεν ερχεσαι μια βόλτα.

Αυτοκίνητο δεν έχω, αλλιώς θα ερχόμουν, Εκτός και αν δεν έχεις Ουτε εσύ. Οπότε Έρχομαι όταν μπορέσω.

 

Καλά είναι να μην Γράψουμε αλλο(Αροιθ. Σελιδων 6)

Αν θες Στέλνε πμ για οτιδήποτε θες.

Τα λέμε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάλι διαθέσιμο από 28/12/09.

Υψαζιμουθιακή στήριξη.

80 Ευρώ.

Χρήστο, η φωτογραφία εμένα μου άρεσε.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Μας ψιλοκοροιδεύουν όμως.Στην ίδια τιμή όπως παλιά αλλά με αλταζιμουθιακή βάση αντί ισημερινής.

εγω το αγώρασα εχθές

και σήμερα είδα το φεγγάρι με το 20mm Και των 4mm σε πιο κοντινή απόσταση με ποιο πολλές λεπτομέρειες

όμως τη είναι το αζημουθειο ρε παιδιά;

 

εγώ στα κουτουρού τα βρίσκω

προς στιγμής μόνο το φεγγάρι μπόρεσα να δω καθαρά

τα αστέρια δεν μπορώ φαίνεται μόνο μια φωτιζόμενη μπάλα και αυτή θολή τη λάθος κάνω;

ΥΓ. έβγαλε και το βιβλίο το lidl ?

Έλληνας είμαι Μακεδονίτης γέννημα θρέμμα Θεσσαλονίκης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ρε παιδια....το οτι εχει ισημερινη (ανεξαρτητως ποιοτητας), δεν σημαινει πως δεν μπορεις να τη δουλεψεις ωραιοτατα σαν αλτ-αζ.

Απεναντιας, βρισκω πολυ χρησιμο το χειρισμο με τις ντιζες για παρακολουθηση.

Επισης να αναφερω οτι αυτη η βαση εβγαλε φωτογραφιαρες στην προσφατη εκλειψη στη Σιβηρια, και μονοπωλησε οσον αφορα τον εξοπλισμο που ειχαν μαζι τους οι φωτογραφοι(με την προσθηκη μοτερ).

Κατα τη γνωμη μου, κακως την υποβαθμισαν.

 

Συμφωνώ απόλυτα.

Επιπλέον να πω ότι και εγώ έχω δουλέψει σε τέτοια φθηνά τηλεσκόπια και με ισημερινή και με αλταζιμουθιακή και πιστεύω ότι η ισημερινή είναι κλάσης ανώτερη. Και πιο στιβαρή και με πολύ καλύτερη κίνηση. Το bresseraki το ήθελα για οδηγητικό και μου άρεζε που θα μου μενε και μια μικρή ισημερινή. Τώρα με την αλταζιμουθιακή, θα το σκεφτώ για να το πάρω..

 

τη είναι ισημερινή και αλταζιμουθιακή ; ρε παιδιά πια είναι η διαφορά τους και ποια η δουλιά τους;

Έλληνας είμαι Μακεδονίτης γέννημα θρέμμα Θεσσαλονίκης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μας ψιλοκοροιδεύουν όμως.Στην ίδια τιμή όπως παλιά αλλά με αλταζιμουθιακή βάση αντί ισημερινής.

εγω το αγώρασα εχθές

και σήμερα είδα το φεγγάρι με το 20mm Και των 4mm σε πιο κοντινή απόσταση με ποιο πολλές λεπτομέρειες

όμως τη είναι το αζημουθειο ρε παιδιά;

 

εγώ στα κουτουρού τα βρίσκω

προς στιγμής μόνο το φεγγάρι μπόρεσα να δω καθαρά

τα αστέρια δεν μπορώ φαίνεται μόνο μια φωτιζόμενη μπάλα και αυτή θολή τη λάθος κάνω;

ΥΓ. έβγαλε και το βιβλίο το lidl ?

 

Διάβασε το Astrovox! Αριστερά στην κεντρική σελίδα υπάρχουν όλα τα βασικά.

Αν βλέπεις τα αστέρια σαν μπάλα δεν έχεις εστιάσει σωστά (βλέπεις τον δίσκο του Airy μάλλον).

Δούλεψε μόνο το 20mm μέχρι να τα βλέπεις όλα καλά με αυτό.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πήρα Σήμερα και είναι Πολύ καλό σε βάρος και στις Μικρομετρικες Κινήσεις Πάει πολυ καλα

Για οδηγητικό με τις μικρομετρικες κινήσεις του πανω στο μεγάλο NEQ6/VC200L Με μία πλατφόρμα VIXEN θα είμαι Έτοιμος να κανω οδήγηση και να βάζω έυκολα το αστέρι οδήγησης στο κεντρο με τις κινήσεις που έχει

Απο θέμα οπτικων είναι πολύ καλα

Δεν ζητάω Γαλλαξιες στην Παρατήρηση

Τραφηξα με την dslr για να δείτε τι Βγάζει

 

DSC00685.thumb.JPG.52ded53de2f6904a5f3fa4ba7bb9c17d.JPG

Αφού Νυχτωσε

Η εικόνα οπτικά και Φωτογραφικά είναι Ορθή Παιδια

Καθαρίζει και εστιάζει έυκολα το τηλεσκόπιο και το μονο που δεν με άρεσε είναι ότι κουνιέται λίγο απο την μέση και κάτω!

Έχει Ντοτεταλ προσαρμογέα στην Βαση του ο σωλήνας.

 

DSC00545.thumb.JPG.dc8b069dadcea46b5e0233278308dd5d.JPG

2 Λήψη

 

DSC00544.thumb.JPG.b1b8cb87e13580af65447effcba9ad42.JPG

30-12-2009

 

DSC00540.thumb.JPG.b5889b127fccec8a32590a7c45ecd498.JPG

1000 και Μέτρα

 

DSC00515.thumb.JPG.a41295e71288d04b7c7db42caa9e941d.JPG

500 μετρα

 

DSC00514.thumb.JPG.4e6c8e906d91487bb1c0a0f3dda88bfc.JPG

Aποσταση 1000 και μετρα

 

DSC00513.thumb.JPG.6e6055a5b8fe56245d332ebb226d9df2.JPG

Η μηχανή Προσαρμόστηκε απευθείας στον Εστιαστή.

DSLR-a350 sony 14,1 Mp!

 

DSC00512.thumb.JPG.51425e1f3eabf3573695fb449e026e25.JPG

Σημείο Περιοχης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδια λετε να το παρω και εγω? Θελω κατι που να μεταφερεται γιατι αυτο το ντομπ δεν παει που-θε-να!

Περικλης

 

ΔS>0: A change we can believe in.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μην Το σκέυτεσαι αν είσαι οικονομικα καλα.

Οπως και να έχει δεν είναι Ακριβό και προσφαίρει πολλα σε σχέση με τα χρήματα που δίνεις

Αν θες Σελήνη Πλανήτες κανει δουλεια

περισσότερα σε βαθύ ουρανο δεν ξερω να σου πω ακόμα.

Παντως βλεπεις και απο τις Φωτογραφίες ότι κατι κανει

Παρτω ουτε Συσήτηση όσο αφορα θεμα βάρους με το 8αρι!!!!

για να καλύπτωμαι στις (Ανάγκες) με τηλεσκόπια έχω μικρα ελαφρυα και βαρια

Δεν καλύπτώμαστε έυκολα με ένα

είναι διαφορετικά μεταξύ τους σε θεματα βαρους απόδοσης ευχρηστια λειτουργικότητας και έτσι πρέπει να έχεις ένα μικρο ελαφρύ ένα Μέτριο διαστασεις Βαρος και ένα μεγάλο οσο κρατάει η ντσέπη σου για καλοκαίρι βαθύ Ουρανού παρατήρηση

Φυσικά ότι μπορεις να πάρεις παίρνεις.

Εχει ευαισθησία στην Σταθερότητα απο ένα σημείο και μετα

Μια απλη Παρατήρηση την κάνεις ακόμα και φωτογραφίες μπορείς να βγάλεις όπως ΄τράβηξα και εγώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οκ θα παω να δω αν εμεινε κανενα, αλλα πολυ φοβαμαι μην την παθω σαν τα κιαλια που 2 μερες μετα ειχαν εξαφανιστει...

Περικλης

 

ΔS>0: A change we can believe in.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντα με αυτο το θεμα το φορουμ περνει φωτια.

Και περυσι και προπερυσι τα ιδια. Τεσπα

Η γνωμη μου ειναι η εξης οποιος Εχει μερακι ας το παρει αρκει να ξερει περιπου τι μπορει να δει , δηλαδη τι να περιμενει. Και εγω με αυτο ξεκιηνησα με την ισημερινη στιριξη. Πεδευτικα μπερδευτικα , διαβασα , προσπαθησα και στο τελος Εμαθα Αρκετα. Δεν το μετανιωσα και ουτε το μετανιωνω και στο παιδι μου το ιδιο θα επερνα για αρχη.

Μετα απο 4 χρονια , το τηλεσκοπιο ειναι λειτουργικο (εκτος απο ενα βιδακι που εχασα στον Ολυμπο)

 

Αποδοση/τιμη =10 .

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τους ανθρωπους ,γιατι πιστευω οτι δεν υπαρχει θεος

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τον θεο γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aν δεν το έχετε προλάβει να το παρετε και είναι Καπνος πείτε μου συντομα να δω αν έχει ακομα 2-3 σε μένα για να τα παρω για σας μονο πειτε μου γρήγορα πριν ειναι αργά

δειτε αν εχει

αν δεν το βρείτε πείτε μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πήρα Σήμερα και είναι Πολύ καλό σε βάρος και στις Μικρομετρικες Κινήσεις Πάει πολυ καλα

Για οδηγητικό με τις μικρομετρικες κινήσεις του πανω στο μεγάλο NEQ6/VC200L Με μία πλατφόρμα VIXEN θα είμαι Έτοιμος να κανω οδήγηση και να βάζω έυκολα το αστέρι οδήγησης στο κεντρο με τις κινήσεις που έχει

Απο θέμα οπτικων είναι πολύ καλα

Δεν ζητάω Γαλλαξιες στην Παρατήρηση

Τραφηξα με την dslr για να δείτε τι Βγάζει

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πήρα Σήμερα και είναι Πολύ καλό σε βάρος και στις Μικρομετρικες Κινήσεις Πάει πολυ καλα

Για οδηγητικό με τις μικρομετρικες κινήσεις του πανω στο μεγάλο NEQ6/VC200L Με μία πλατφόρμα VIXEN θα είμαι Έτοιμος να κανω οδήγηση και να βάζω έυκολα το αστέρι οδήγησης στο κεντρο με τις κινήσεις που έχει

Απο θέμα οπτικων είναι πολύ καλα

Δεν ζητάω Γαλλαξιες στην Παρατήρηση

Τραφηξα με την dslr για να δείτε τι Βγάζει

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=122887#122887

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάντως............΄πορώθηκα για τα καλά με το skylux..............

έχω μπει πραγματικά στο χώρο της αστρονομίας !!!

Πιστεύω ότι αν κ δν έχει τις απίστευτες δυνατότητες μπορείς να δεις πανέμορφα τον Δία τον Κρόνο την Αφροδίτη ...τους άλλους πλανήτες αμυδρά αλλά όμορφους κ ο καθένας με το χρώμα του.Ανδρομέδα.....΄Πλειάδες.......τα κύρια.......αλλά κ όλα τα φωτεινά νεφελώματα και σμήνη........Η Σελήνη βέβαια....πανέμορφη

Είναι καλό και για να καταλάβει κάποιος αν θα συνεχίσει πραγματικά το χόμπυ ή θα το παρατήσει.....................αφού το κόστος του δεν είναι μεγάλο και έτσι δν θα έχι τρομερή απώλεια αν συνηδειτοποιήσει ότι δεν του αρέσει.Εγώ πάντως το έχω λιώσει! \:D/ :mrgreen: :wink:

Πάντως αύριο ...ακόμα ένας φίλος μ...θα μπει στον κόσμο της παρατήρησης χάρη στο skylux...................... !!!

 

που τους είδες όλους αυτούς τους πλανήτες εγω δεν τα κατάφερα!! =D>

για πες το μυστικό!!!

μόνο το φεγγάρη είδα με το ίδιο skylux...

Έλληνας είμαι Μακεδονίτης γέννημα θρέμμα Θεσσαλονίκης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το κολπο ειναι να ξερεις που να κοιταξεις. Για τον Δια ψαξε για το φωτεινοτερο αντικειμενο δυτικα μολις πεσει το σκοταδι. Ο κρονος βγαινει απο ανατολικα αργα το βραδυ και μεσουρανει νωρις το πρωι γυρω στις 5. Ο αρης αποτι εχω δει παει χερι χερι με το φεγγαρι τωρα τελευταια. Η αφροδιτη ειναι τωρα πολυ κοντα στον ηλιο οποτε δεν παιζει να την δεις. Οι πλειαδες ειναι πολυ ωραιες, η γνωστη "πουλια" που λενε οι γιαγιαδες, πιασε την ζωνη του οριωνα και προεκτεινε την προς τα δεξια, στην διαδρομη θα βρεις και τις Υαδες στον ταυρο, αν δεν εχει φωτορυπανση φαινονται καθαρα 6-7 απο τις πλειαδες, αν εχει φωτορυπανση απο την αλλη θα δεις μια περιοχη με ελαφρως φωτεινοτερο χρωμα.

 

Θυμισου: Οι αστρικοι χαρτες και το Stellarium(ή χαρτες του ουρανου) ειναι φιλοι μας!

Περικλης

 

ΔS>0: A change we can believe in.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

βρε παιδιά επειδή το πήρα και εγώ το τηλεσκόπιο παίζει όντως να δούμε κάτι παραπάνω πέρα από το φεγγάρι ή μπα!! και κάτι ακόμα το bresser επιδέχεται εύκολα διάφορα αξεσουάρ? ελπίζω να ποροθώ και να μπω και εγώ μέσα σε αυτόν τον μαγικό κόσμο!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ φίλε μου για το καλωσόρισμα!! Εσύ τι περίμενες να πάρω κάτι με 800 ευρώ απλά από περιέργεια? Όπως και να έχει μαζί σου δεν ασχολούμαι αυτός που έχει koblex φαίνεται και sorry που μιλάω έτσι αλλά αυτό δείχνεις!! Θα μπορούσες να είσαι λιγότερο έως καθόλου ειρωνικός. ΤΕΛΕΙΑ. Όποιος άλλος έχει κάποια γνώμη ας μου την πει! Σας ευχαριστώ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

βρε παιδιά επειδή το πήρα και εγώ το τηλεσκόπιο παίζει όντως να δούμε κάτι παραπάνω πέρα από το φεγγάρι ή μπα!

Ελάχιστα αντικείμενα και αυτά από κατασκότεινο ουρανό. Έχει πολύ περιορισμένες δυνατότητες.

 

και κάτι ακόμα το bresser επιδέχεται εύκολα διάφορα αξεσουάρ?

Ασφαλώς και μπορεί να πάρει πολλά αξεσουάρ όπως όλα τα τηλεσκόπια, μόνο που ότι και να του βάλεις ελάχιστη βελτίωση θα δείς.

 

ελπίζω να ποροθώ και να μπω και εγώ μέσα σε αυτόν τον μαγικό κόσμο!!

Το εύχομαι φίλε μου! Η απόλυτη πόρωση θα έρθει όταν βρεθείς σε κάποια συγκέντρωση ερασιτεχνών αστρονόμων με πολλά και διαφορετικά τηλεσκόπια...

 

 

 

 

φιλικά, Θανάσης

The stars that have most glory, have no rest.

www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης