Jump to content

διαβασα τοσα πολλα για τα τηλ. που αποφασισα να παρω ΚΙΑΛΙΑ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μετακινείς όλη την κεφαλή όταν αλλάζεις κατεύθυνση. Ο αξονας του πολικού μένει παντα στην ίδια θεση.Ο άξονας του RA περιστρέφεται γύρω του, ο άξονας του DEC γυρίζει την σωλήνα κάθετα στο άξονα του RA. με τον συνδιασμό RA/DEC μπορείς να σκοπεύσεις (σχεδόν) όποιο σημείο θέλεις και ο άξονας του πολικού να παραμένει παράλληλος με τον άξονα της γης.

 

τωρα μαλιστα!!!!! :D :D

 

η εξηγηση σου ηταν κατατοπιστικοτατη και μαζι με το σχημα νομιζω οτι ΤΩΡΑ καταλαβα πως ακριβως κινειται αυτη η βαση.. O:) O:)

 

παντως βλεπω οτι ο καθενας προτεινει αυτο που εχει δουλεψει (και λογικο μου φαινετε).

βλεπω οτι ειμαι καπου αναμεσα στο

"πολυσυζητημενο" dob 8'

και στο

ΝΕΥΤΩΝΕΙΟ SKYWATCHER 200/1000

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=847

 

ας κανω ομως και μια τελευταια αποπειρα να ξεκαθαρισω την σκεψη μου

(λεω τελευταια γιατι σας εχω πρηξει οπως υποψιαζομαι :oops: )

 

υπαρχει καποιος φιλος/φιλη που να εχει ασχοληθει ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΔΥΟ αυτα μοντελα να μου πει μια συγκριτικη γνωμη ???

υπενθυμιζω (για οσους δεν εχουν διαβασει ολη την συζητηση) οτι μας ενδιαφερει το θεμα της ΕΥΚΟΛΙΑΣ στο στησιμο και στην παρατηρηση (οχι οτι ειμαι τεμπελα αλλα ευκολια σημαινει και περισσοτερες παρατηρησεις ετσι δεν ειναι?)

ευχαριστω για ολα παιδια... :-note :-note

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εναι προφανές ότι το dobsonian στήνεται πολύ γρηγορότερα απο αυτό με την ισημερινή.

Είναι πιό εύκολη η αναζήτηση στόχων με το dobsonian αλλά η παρακολούθηση σε μεγάλη μεγέθυνση είναι πολύ ευκολότερη με ισημερινή.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και τα δυο ειναι ευκολα στο στησιμο...

 

Σιγουρα το στησιμο του dob ειναι υποθεση μερικων λεπτων...προσωπικα ομως δεν με βολευε και πολυ η μεταφορα της βασης του (εννοω μεσα στο αυτοκινητο) ισως φταιει και το καρο μου δεν ξερω.. οχι οτι δεν χωραγε αλλα επρεπε να ριξω τα καθισματα...

 

Τελος παντως, περαν αυτου το 200/1000 πανω στην ισημερινη νομιζω οτι και αυτο ειναι αρκετα ευκολο στο στησιμο. Απλα μπορει να εχεις περισσοτερα επιμερους κομματια να συναρμολογισεις που σημαινει κανα 2 περισσοτερες βολτες.

 

Μεταξυ των δυο θα πηγαινα για το δευτερο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφροδιτη, εγω εχω και τα δυο (οπως και πολλοι μεσα στο φορουμ) - χρεισιμοποιω το 12,5" και σαν Dob αλλα και πανω στην EQ6 βεβαια πιο πολυ πανω στην eq6 για λογους "ευκολιας" μιας και παρατηρω μαζι με την κοπελα μου οποτε μας βολευει η EQ6 γιατι μπορουμε να βλεπουμε περισσοτερους στοχους και βεβαια οταν μοιραζεται το τηλε απο δυο ατομα ειναι πολυ χρησιμο ο στοχος να μενει στο προσοφθαλμιο.

Με αυτον τον τροπο μπορεις να διξεις σε φιλους και γνωστους πολυ ευκολα ολα τα αντικειμενου του ουρανου χωρις κανεναν κοπο!

 

 

Παντος αν εχεις καλο ουρανο πιστευω οτι αντι για 8" DoB μπορεις να παρεις 10"Dob οι διαφορες στον ογκο ειναι μικρες (sorry αν σε μπερδευω - ναι το ξερω οσοι εχουμε γραψει σε αυτο το Θεμα σου εχουμε πει και απο μια αποψη ο καθενας) 10" ειναι 2-3κιλα παραπανω αλλα εχει καλυτερη διακριτικη ικανοτητα =; δηλαδη τα Deep Sky objects θα τα βλεπεις καλυτερα (μην φανταστεις τεραστιες διαφορες....αλλα οταν θα "μαθεις" το 8" να το παιζεις στα χερια θα ηθελες να ειχες το "Κατι παραπανω", το 10" μπορει να εχει λιγο μεγαλυτες διαστασεις απο το 8" αλλα σιγουρα χωραει μεσα στο αμαξι (ιδικα αν τα καθισματα πεφτουν).

 

 

Παντως αν θες να καταλαβεις πως δουλευει μια ισημερινη βαση δες και τις φωτογραφιες απο τον Αστρονομικο εξοπλισμο....εχει αρκετες.. http://www.astrovox.gr/forum/album_cat.php?cat_id=12

 

 

Καλο θα ηταν να δεις τα τηλεσκοπια πριν τα αγορασεις, να τα δοκιμασεις και να δεις αν μπορεις να τα μεταφερεις!

 

-Και εγω στην αρχη τρωγομουν - μηπως ...το ενα μηπως ...το αλλο, αλλα τελικα ειναι πολυ απλα απλα τα πραγματα ειτε παρεις Dob ειτε παρεις πανω σε ισημερινη, παντως αν παρεις Dob μετα ειναι πολυ ευκολο να αγορασεις και μια EQ5 και να εχεις και τα δυο!! Θα δεις...σιγα σιγα ολα ειναι πολυ απλα.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δες το βιντεο. Το ντοπς στήνεται σε δευτερολεπτα και μετα όλα ειναι χειροκινητα , και θα πρεπει να εξασκηθείς στην ευρεση στοχων και -στις μεγαλες μεγενθύσεις - στο κρατημα τους στο προσοφθαλμιο.

 

Στην γερμανική υπαρχει λίγο παραπάνω χρόνος στο στησιμο (για παρατηρηση μονο δεν ειναι τιποτα το τοσο τραγικο) αλλα μετα εχει την ευκολια ότι με το μοτερ σου κραταει τον στοχο μονη της, ενω αν εχεις και goto σε παει (λιγο ή πολύ, αναλογα την ευθυγραμμιση που θα κανεις) στο στοχο μονη της.

 

Και οι δυο περιπτωσεις εχουν υπερ και κατα, αλλιως δεν θα γινοτανε τοση κουβεντα.

 

Εγω δεν μετανοιωσα που ξεκινησα με ντοπς, και ακομη το χρησιμοποιώ όποτε μπορω (ακομη και για πλανητική φωτογραφιση). Αλλα οταν ειθελα κατι παραπανω η γερμανική ητανε μονοδρομος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα δεν καταλαβαίνω γιατί παιδεύεσαι! Ευκολία στο στήσιμο δεν θες; Παρατήρηση ΜΟΝΟ δεν θες; Τότε γιατί σκέφτεσαι την ισημερινή; Πάρε το dob να τελειώνεις. Αν αργότερα γουστάρεις, το ανεβάζεις πάνω σε μια καλή ισημερινή. :-s Έτσι κι αλλιώς η eq5 δεν είναι σοβαρή στήριξη.

 

 

ΥΓ: Έχω και dob αλλά και ρομποτική ισημερινή...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τυχαίνει να διαθέτω κι εγώ τα δύο αυτά τηλεσκόπια, dob 10” και νευτώνειο 8” (200/1000) σε HEQ5. Κάθε ένα έχει τα χαρίσματά του. Όταν όμως η σύγκριση γίνεται με κριτήριο την ευκολία στο στήσιμο καθώς και (επαναλαμβάνω) στο μάζεμα και στη μεταφορά, το dob υπερέχει με διαφορά:

Dob: Βάση + σωλήνας + 2 χερούλια (αν υπάρχουν) + σκοπευτικό = 5 κομμάτια.

Νευτώνειο σε ισημερινή: Τρίποδο + εξάρτημα σταθεροποίησης ποδιών + κεφαλή + 2 βάρη + τροφοδοτικό ρεύματος + καλωδίωση + χειριστήριο τηλεσκοπίου + σωλήνας + σκοπευτικό = 10 κομμάτια.

 

Αλλά και ως προς την παρατήρηση, το dob, κατά τη γνώμη μου, κερδίζει στα σημεία, αφού είναι πιο απλό στη χρήση του, εντοπίζοντας και «κλειδώνοντας» πιο άνετα και γρήγορα τους στόχους από το νευτώνειο. Το τελευταίο βέβαια λόγω της ηλεκτρικής παρακολούθησης καθίσταται αναντικατάστατο σε ιδιαίτερες καταστάσεις, όταν δηλαδή μας ενδιαφέρει να κρατήσουμε έναν στόχο υπό συνεχή παρακολούθηση. Για παράδειγμα, όταν θέλουμε να μελετήσουμε για περισσότερη ώρα ένα αντικείμενο ή/και να το ιχνογραφήσουμε, ή να το φωτογραφήσουμε, ή να το δούμε να αλλάζει (διάβαση, απόκρυψη, έκλειψη).

 

Φιλικά

 

PapGeo

---------

Υ.Γ.: Δεν νομίζετε ότι ήρθε η ώρα να τροποποιήσουμε τον τίτλο αυτού του thread? 8)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

δεν σας εχω ξαναενοχλησει με την παρουσια μου οσον αφορα την αγορα που σκοπευω να κανω, απλα και μονο γιατι ειμαι σχεδον κατασταλαγμενη στο dob8' και περιμενω τα καινουργια απο το πλανηταριο...

 

μολις ειδα ομως αυτο:

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1691

 

αχ, τι να κανω, βοηθηστε με... #-o #-o

 

να κατεβω 3" για να εχω ενα αρκετα μικροτερο τηλεσκοπιο η οχι? 8-[

(ευκολο στην μεταφορα και λιγοτερος χωρος για αποθηκευση)

 

ασε που δεν ξερω και ποσο ευκολο ειναι αυτο το αναδιπλουμενο στην χρηση... οταν παρατηρεις σκεπαζεις τον σωληνα με μια κουκουλα ετσι? :-s

 

ξαναθυμιζω οτι η εμπειρεια μου με τα τηλεσκοπια ειναι μηδενικη :oops:

δεν εχω χρησιμοποιησει κανενα και ουτε καν εχω δει απο κοντα σοβαρο τηλεσκοπιο... :-$

 

τωρα ξεκιναω γιαυτο και ειμαι τοσο προβληματισμενη, οποτε αν μπορειτε βοηθηστε με please...

ευχαριστω και παλι :D

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν ειναι να παρεις dobs, και με δεδομενα τον ουρανό σου και τις λιγες φορες που θα χρειαστει να το μεταφερεις, πηγαινε σε 8" το λιγότερο. Υποψην (χωρις να θελω να κανω χαλαστρα στο Πλανηταριο) και τα GSO της Ακτις δεν ειναι ασχημα σε αυτην την κατηγορια.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν ειναι να παρεις dobs, και με δεδομενα τον ουρανό σου και τις λιγες φορες που θα χρειαστει να το μεταφερεις, πηγαινε σε 8" το λιγότερο.

Αφροδίτη,

 

Θα συμφωνήσω με τον Γιάννη. Εχεις κατασταλάξει ήδη, μετά απο αρκετές συζητήσεις, μην συμβιβαστείς με κάτι λιγότερο επειδή σε έχει φάει η βιασύνη. Η διαφορά μεταξύ 5" και 8" είναι η διαφορά μεταξύ ενός τηλεσκοπίου που θα το κρατήσεις για καιρό και ενός που θα θέλεις να το αλλάξεις σχετικά γρήγορα. Προσωπικά πιστεύω ότι ο δρόμος θα πρέπει να οδηγεί προς τα επάνω και όχι προς τα κάτω.

 

Φιλικά

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω, μην πάρεις κάτι λιγότερο από 8''. Μπορείς να πάρεις GSO 8'' το οποίο είναι το ίδιο πράγμα με το Skywatcher αν βιάζεσαι δηλαδή.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξέρω αν ακόμα θέλεις να δώσεις περισσότερα χρήματα απο ενα DOB 8", όπως έλεγες στην αρχή του θέματος...

 

Αν ακόμα θες να δώσεις περισσότερα χρήματα και δεν σε ενδιαφέρει η φωτογράφηση μπορείς να πας σε κάτι τέτοιο http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1602

 

που καί πτυσσόμενο είναι και ελαφρώς καλύτερο απο ενα 8"

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης