Jump to content

Ευαισθησία ή χρόνος; κυνηγόντας τα φωτονια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, ειδες γκαντεμια ; ](*,) Την ξέχασα τελειως την Σελήνη :oops:

Δεν βαριέσαι, αν εχω τα κουραγια (δουλεια, οικογενεια, κουραση), θα κανω εκεινο το ερημο το star test που ολο αναβαλω, ισως και καμια Ηα - αν και απο εκει που τραβαω αυτην την εποχη δεν εχω στοχους για Ηα (ισως τραβηξω την Σελήνη ετσι να ξεχαρμανιασω :) ). Δεν πειραζει, αλλη φορα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σελήνη, ξε-Σεληνη, εγω το προσπαθησα. Οχι βεβαια καμια φοβερη φωτογραφία (δεν ξέρω και πολλά πραγματα απο επεξεργασία), αλλα αν αναλογιστεί κανεις οτι εχει τραβηχτει μονο με ενα Baader MSG και το φεγγαρι λίγες μοιρες ποιο εκει και σε πλήρη λάμψη.....

 

Εγω παντως απο εδω και περα θα προσπαθω να τραβαω με οσο ποιο χαμηλό ISO μπορω, δειχνει να εχει ψωμί.

 

m51.thumb.jpg.dabc735d873aa27895bfaec3691eef2c.jpg

Μ51 με πανσέληνο και ISO 100

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ λίγο το σήμα για 5άλεπτες εκθέσεις. Γιατί δεν δοκίμαζες σε ISO200.

Αλλά με το φεγγάρι κατακέφαλα τι περίμενες να βγάλεις. Ισως στην επεξεργασία προσπαθώντας να αφαιρέσεις το πολύ και περιτο φως να τις σκοτείνιασες λίγο παραπάνω.

Αλήθεια γιατί ο γαλαξίας βγήκε τόσο κόκκινος?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακριβώς, με το φεγγαρι κατακέφαλα δεν υπήρχε περιπτωση να βγει οτιδηποτε με μεγαλύτερο ISO απο 100 - αυτο ητανε το επιχειρημα μου απο την αρχή. Και ουτως η άλλως, το πρόβλημα ειναι οτι (χωρις φεγγάρι) και ISO 400 ή 800 περιορίζομαι σε εκθέσεις < 2 λεπτών, οποτε και παλι δεν μαζεύεται σήμα. Το ερώτημα, υπενθυμίζω, ειναι σε τι συνθήκες ενίσχυσης (ISO) μεσα απο φωτορύπανση, θα μπορέσω να παρω περισσότερο σήμα, σε μεγαλύτερο ISO ή σε περισσότερο χρόνο; Οχι αν μαζεψε σήμα η συγκεκριμένη - και αυτο που μάζεψε με πανσέληνο απο Αθήνα, πολύ ειναι :)

 

Και ναι, εχεις δίκιο, στην προσπαθεια να αφαιρεσω την λάμψη απο το φεγγαρι (δες το ποιο κάτω που ειναι πριν απο τα artificial flats) την σκοτείνιασα παρα πολύ.

 

Το κόκκινο ειναι επειδή δεν ασχολήθηκα να διορθώσω την χρωματική ισοροπία. Για αυτο το πείραμα το ζητούμενο ητανε αν μπορώ να παρω κάποιο σημα σε τελειως αντιξοες συνθήκες (Σελήνη+φωτορυπανση) οχι να φιαξω μια ωραία φωτογραφία.

 

m51s1.thumb.jpg.d836349708a6b52d63da2d34af1329d4.jpg

Πριν το artificial flat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ορίστε η φωτογραφία σου επεξεργασμένη από το jpeg που ανέβασες. Νομίζω έχει περισσότερη λεπτομέρεια, αλλά φυσικά θέλει crop να μέινει η κεντρική περιοχή.

 

jdv1239462002g.jpg

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σχεδόν ίδιο αποτέλεσμα θα είχες και με iso 800 και 1 λεπτό.

Επέτρεψε μου να διαφωνίσω. Οσες δοκιμες εχω κανει με ISO 400 και 800, και χωρις να ειναι το φεγγαρι παρον, μου εχουν δωσει πολύ λιγοτερο σημα. Τουλαχιστον εδω, με τελειως ασχημες συνθηκες, ο γαλαξίας διαγραφεται. Δεν εχω τις αντιστοιχες φωτογραφίες για να στηρίξω αυτο που λεω, θα ακολουθήσουν κάποιες δοκιμές τις επομενες εβδομάδες με διαφορα ISO. Μπορει να ειναι απλα εντυπωσή μου, δεν ειμαι απολυτος. Μεχρι τοτε απλα κανουμε κουβεντα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναί, θέλει δοκιμές. Και τώρα μπορείς να κάνεις, όταν ανοίξει ο καιρός. Η Σελήνη αργεί τώρα να ανατέλλει. Πάρε μία σε iso 800 και 1 λεπτό π.χ, μία σε iso 400 και 2 λεπτά και μία iso 100 και 5 λεπτά. Και θα κάνουμε την σύγκριση να δούμε πού η επεξεργασία είναι καλύτερη και άν τελικά συμφέρει χρονικά να παίρνεις σε iso 100.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη,

Η φωτογραφία που πήρες είναι πολύ καλή αλλά την αδίκησες στην επεξεργασία. Ο efstahtios την επεξεργάστηκε καλίτερα και το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό. Ειλικρινά δεν περίμενα ότι με ISO100 θα είχες τέτοιο αποτέλεσμα και χωρίς πολύ θόρυβο αν και πρόκειται για δεκάλεπτη έκθεση.

Σάυτά που γράφει ό efstathios έχει δίκιο. Καλίτερα να δοκιμάσεις τους χρόνους και τα ISO όπως τα λέει για να μπορείς να συγκρίνεις το αποτέλεσμα.

Η ουσία βέβαια είναι ό τι πάντα παλεύεις με το χρόνο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή κι εγώ τραβάω από Αθήνα με εντυπωσίασε η πληροφορία που έχει καταγραφεί!

 

Νομίζω ότι με ISO 800 ή 1600 και 1 λεπτό δεν μπορεί να γράψει τόσο.

Έχω κάνει αρκετές δοκιμές με ISO 800 ή 1600 φίλτρο UHS και χρόνους έως 3 λεπτά, παραπάνω δεν έχει νόημα, και ποτέ δεν έχω καταγράψει τόσο καθαρό σήμα.

 

Θα πρότεινα να δοκιμάσεις ,

1. με χρόνο λήψης το χρόνο κορεσμού για ISO 1600 και για όλα τα υπόλοιπα ISO και

2. με χρόνο λήψης το χρόνο κορεσμού για κάθε ISO ξεχωριστά.

 

Γιάννη γράψε αν θες και κάποιες λεπτομέρειες για τον τρόπο λήψης αν χρησιμοποιείς φίλτρο, DSLR ποιά κι αν είναι τροποποιημένη κλπ.

 

Πολύ ενδιαφέρον αποτέλεσμα φαίνεται να ενισχύει τα λεγόμενά σου αλλά μην προτρέχω ας περιμένουμε τη συνέχεια των δοκιμών.

 

Θωμάς

:)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εεε, ενα ενα :)

 

Φυσικά και η επεξεργασία μου δεν ειναι καλή: ειμαι αρχαρειος και γενικα τωρα βρισκω τα βηματα μου (το PS ξεκινησα να το μαθαινω πριν ενα μηνα)

 

Φυσικά θα κανω δοκιμες, αλλα με το μαλακο: εχω και δουλεια και οικογενεια και μικρα παιδια, και το νωριτερο που συνήθως μπορω να ξεκιναω να στηνω τον εξοπλισμο ειναι 23:00 , ενω συνηθως ξεκιναω να τραβαω 02:00-02:30 (αν δεν ειναι το βραδυ του μαγειρεματος). Οποτε τα πραγματα δεν ειναι ροδινα, και δεν ειναι παντα εφικτο να ασχοληθώ.

 

Θωμα, εχω βαλει τις πληροφοριές στο πλαίσιο της πρωτης φωτογραφίας. Ειναι 15 χ 5λεπτες, ISO 100, WO 80ED + Canon EOS300D τροποποιημένη με Baader IR φιλτρο + Baader Moon & Sky Glow φίλτρο. 15 dark (εχω περισσοτερα, αλλα χρησιμοποιησα μονο 15 που πλησιάζανε την θερμοκρασία των lights), 27 flat και 32 bias. Επεξεργασία στο Iris (κανει ΠΟΛΥ καλύτερη δουλεια απο το deepskystacker) και στο φωτομαγαζο (levels, curves, exposure, artificial flat - εκεί του αλλαξα τα φωτα :) )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θωμα, εχω βαλει τις πληροφοριές στο πλαίσιο της πρωτης φωτογραφίας...

 

Ωπα τώρα το πρόσεξα... :oops:

 

Φυσικά θα κανω δοκιμες, αλλα με το μαλακο: εχω και δουλεια και οικογενεια και μικρα παιδια...

 

Μην τρομάζεις νόμιζα ότι ήταν 1 λήψη! #-o Έτσι εξηγείται και ο ενθουσιασμός μου! Φυσικά δεν θα σου ζήταγα τέτοιο πράγμα για 15 λήψεις!

Ακόμη πάντως και για 75 λεπτά συνολικού χρόνου το αποτέλεσμα είναι αξιοσημείωτο αλλά σίγουρα συγκρίσιμο ...

 

Γιάννη θα πρότεινα να δοκιμάσεις 1 λήψη ανά ISO για γρηγορότερα συμπεράσματα έστω κι αν το σήμα θα είναι αμυδρότερο.

 

Θωμάς :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην τρομάζεις νόμιζα ότι ήταν 1 λήψη! #-o Έτσι εξηγείται και ο ενθουσιασμός μου! Φυσικά δεν θα σου ζήταγα τέτοιο πράγμα για 15 λήψεις!

Μα δεν εχει διαφορά !! :) Αν τα εχω στήσει ετσι ωστε να μπορω να τραβήξω μια λήψη, μπορώ να τραβήξω και 15. Βαζω το PHD, το προγραμματιζω ποσες λήψεις θέλω απο την καμερα, βαζω το κινητο να βαρεσει στην δονηση και παω για υπνο. Το προβλημα ειναι το στήσιμο, η ευθυγραμμιση, το πλαισίωμα (ευτυχως με την bahtinov το focus εγινε παιχνιδακι) και φυσικά το μαζεμα μετα !!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για αυτο ειπα και εγω στον Σταθη
τις επομενες βδομαδες
, γιατι πρεπει να ειναι ειτε ΣΚ ή να μην δουλευω την επομενη μερα :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης